Докладът, който ще бъде около 1 400 страници, ще отбележи климатичните промени на Земята през последните десетилетия, станали в резултат от глобалното затопляне и ще очертае очакваните промени през този век.

Вероятно ще бъдат потвърдени добре известните мрачни прогнози - увеличаване на бедността, най-вече в страните от Третия свят, намаляване на запасите от питейна вода, топене на глетчерите и на полярните шапки и изчезването на голям брой биологични видове, ако не бъдат взети спешни мерки за ограничаването на вредните емисии в атмосферата.

Еврокомисарят по екологията Ставрос Димас остро разкритикува екополитиката на Съединените щати, определяйки ги като "замърсител номер едно" в света: "Очевидно Съединените щати са изключително важен фактор, защото на тях се дължи една четвърт от парниковите газове, изпускани в атмосферата. Освен това имат много висок доход на глава от населението и исторически са допринесли за създаването на явлението "парников ефект". Следователно са длъжни да спазват едно международно споразумение след 2012 година".

Докладът е изготвен на базата на изследване, направено от 2 500 учени от 130 държави в продължение на 6 години. С изводите ще бъдат запознати и лидерите на държавите от Г-8 по време на срещата им на върха това лято.

Междуправителственият съвет за измененията в климата обединява над 2 000 учени. Докладите му са признати от 192-те държави членки на ООН и са най-изчерпателните изследвания по въпроса за глобалното затопляне и промените на климата.

***
Последствията от глобалното затопляне върху хората, животните и природата на полюсите показва международна изложба, която беше открита в Аржентина. В проекта участват художници от 60 държави.

Въпреки че е озаглавена "Краят на света" и предупреждава за фаталните последствия от глобалното затопляне, изложбата далеч не носи апокалиптично послание. Тя включва десетки футуристични инсталации. Една от тях е "Слънчогледът - пазач на климатичните промени". С вградените си термометри и камери и с листата, които представляват слънчеви панели, тя е и най-функционалната. Неин автор е инженерът-художник Хоакин Фаргас.

Даниел Трама илюстрира глобалното затопляне с цветен ансамбъл от няколко портативни печки, излъчващи оранжево-червена светлина, поставени край топящи се сини блокчета восък.

Главните организатори на биеналето са Бразилия и Аржентина, със значителния принос на Канада. Поради географското си разположение, страната е заинтересована от процесите на полюсите.