Иранският посланик в Русия каза пред телевизия "Вести 24", че случаят с британските моряци би могъл да бъде приключен на сегашното ниво, ако Великобритания се беше извинила: “Това не стана. Нямаше извинения от британското правителство. Затова случаят ще бъде предаден на съда. Ако вината на моряците бъде доказана, ще последва наказание. Бих искал също да ви кажа, че съдебната процедура вече е започнала”.

Пред иранската информационна агенция “Ансари” впоследствие, посланикът отрече да е говорил подобно нещо. Той бил казал, че "по въпроса за задържането на британците са започнали правни действия".

Външният министър на Великобритания Маргарет Бекет, каза, че Иран пак дрънка оръжия. Тя съобщи, че е изпратен отговор на иранската нота от вчера, но не уточни какъв е бил той. Бекет е в Германия на среща на външните министри от ЕС. Нейните колеги от Евросъюза поискаха 15-те британци да бъдат освободени незабавно.

Пентагонът заяви, че приема информацията от Лондон за местоположението на британските военнослужещи за вярна и подкрепи британската позиция. Русия обаче поиска независимо разследване къде точно е бил британският патрул. Зам.-външният министър Александър Яковенко заяви, че ООН трябва бързо да провери случая и да изготви доклад след като Великобритания е обявила, че нейните военни са били на мисия с мандат в световната организация.

Иранският елитен Корпус на гвардейците на революцията задържа 15-те британски военнослужещи - матроси и морски пехотинци, в Персийския залив на 23 март. Иран твърди, че те незаконно са навлезли в негови води. Според Лондон, британците са задържани в иракски води и трябва незабавно да бъдат освободени.