Правозащитниците обвиняват Москва, че не е изпълнила обещанието си пред Вашингтон за хуманно отношение към 7 затворници, върнати в родината им през 2004 г., след две години престой в Гуантанамо. "Въпреки че се оплаквали от лошо отношение от страна на американците, всичките неколкократно са молили властите в Гуантанамо да не ги връщат в Русия, защото очаквали там към тях да се отнасят още по-лошо", твърди Human Rights Watch.

Затворниците били задържани в Афганистан, заради обвинения, че воюват на страната на талибаните. След завръщането си, те били държани в Южна Русия, след което са освободени, без да им бъде повдигнато никакво обвинение. Тогава обаче започнал тормозът от страна на милицията.

***
Журналисти от различни държави получиха рядката възможност да посетят американския затвор в Гуантанамо Бей. Представителите на четвъртата власт се запознаха с най-новите придобивки на лагера, станал печално известен с обвиненията за издевателстване над затворниците.

Американски военни влязоха в ролята на екскурзоводи и разведоха журналистите из стаите, залите и откритите площадки за отдих на затворниците в Гуантанамо. Телевизионните екипи дори бяха допуснати да заснемат как изглеждат килиите, в които се предполага, че са били измъчвани задържаните. Военните показаха и новите медицински центрове, където се лекуват затворниците.

В момента в Гуантанамо се намират между 60 и 80 чужденци, обвинени в тероризъм. Лошата слава на лагера се дължи на обвиненията на австралийския затворник Дейвид Хикс, който се оплака, че е бил бит, насилван сексуално и дрогиран насила от надзирателите.

Хикс се призна за виновен в подпомагане на терористична организация и бе осъден в Съединените щати. След дълги и тежки преговори между САЩ и Австралия, осъденият получи право да излежи своята присъда в родината си.