
Според иранския външен министър кризата между двете страни може да се реши, само ако Великобритания признае, че военнослужещите са навлезли в ирански териториални води миналия петък. Лондон отхвърли искането. "Няма да се прави никакво признание, защото арестът е напълно неправилен, незаконен и неприемлив", посочи служител на Форин офис. Лондон твърди, че военните са патрулирали в иракски води, но Иран настоява, че са нарушили неговата територия.
В снощния видеозапис единствената жена - Фей Търни казва: групата бе заловена, защото "очевидно сме навлезли" в ирански води. Тя уверява, че отношението към тях е приятелско и никой не е пострадал. Репортажът по иранската телевизия показа и писмо, написано от Търни до родителите й. "Написах писмо до иранските власти, за да им се извиня, че навлязохме в техни води", пише в него.
Външното министерство на Великобритания протестира срещу разпространяването на кадрите, защото смята за неприемливо да се показват хора по този начин. Страната изрази тревога заради възможността иранците да са принудили британските моряци да дадат такива показания.
В Иран хората имат различни мнения по кризата.
Мохсен Нури: “Мисля, че Иран не трябва лесно да пуска британските пехотинци, защото те незаконно влязоха в нашата страна и трябва да бъдат съдени в Иран. Може би са дошли да шпионират. Не трябва да ги освобождаваме.
Фаранак Хашемиан: “Мисля, че те не са имали лоши намерения да влизат в нашата страна и без да искат и без причина са преминали в наши води. Не беше нужно да ги хващаме. Не трябва да ги съдим, нито да предприемаме каквото и да е друго”.
Вчера Великобритания замрази отношенията си с Иран. Ако моряците не бъдат освободени до края на седмицата, Лондон вероятно ще поиска заседание на външните министри на Евросъюза с молба и другите страни-членки да приемат подобни мерки против Техеран, пише New York Times.
Междувременно британският премиер Тони Блеър казва, че ще опита да засили международния натиск върху Иран, за да може 15-те моряци да бъдат освободени. Какви са военните варианти обаче, ако дипломацията не даде резултат, разкрива CNN.
На въпроса дали е възможно, ако получи заповед, армията да организира спасителна акция за моряците и пехотинците, при положение, че местонахождението им в Иран е неизвестно, военният анализатор ген. Джеймс Маркс отговаря: “Ще е много, много трудно да се установи къде точно се намират, а след това да започне операция, която да е на иранска почва, и без военните да бъдат засечени”.
Спецоперация на чужда вражеска територия е голямо предизвикателство. “Трябва да има много ясни и сигурни разузнавателни данни още преди да го направиш, защото ще изложиш британците и британските въоръжени сили на огромен риск, ще изложиш на опасност и самите заложници”, поясни генералът.
Експерти на разузнаването обясняват, че единият вариант е Лондон да получи информация от иранци. Другият - чрез електронно проследяване да подслуша разговорите в иранската армия. САЩ биха предложили помощ - високотехнологичните кораби и самолети, които са в Персийския залив, или сателитите, които са в космоса.
Друг проблем е как британски самолет или хеликоптер ще влезе в Иран и ще изведе сънародниците си, при положение, че иранските радари ще го засекат. Затова като база може да се ползва някоя съседна ислямска страна, военна база, американски или британски самолетоносач.
Съединените щати имат мрачен опит в подобна ситуация. През април 1980 година тогавашният президент Джими Картър прави опит да освободи 53-ма заложници от американското посолство в Техеран. Военният самолет, участващ в мисията се разбива и 8 военнослужещи загиват.