Тази информация стана известна часове след като властите в Лондон оповестиха официално координатите за позицията на лодките, за да докажат, че те не са нарушили иранските териториални води.

Публичното представяне на сателитните данни се тълкува като промяната, за която във вторник говори Тони Блеър. В многобройни технически подробности и използвайки позицията на проверявания от британците кораб, военните защитиха твърдението си, че екипажът е бил в иракски води.

Чарлз Стайл – вицеадмирал: "Както показва графиката, търговският съд е бил 7,5 морски мили югоизточно от полуостров Ал Фаул и очевидно в иракски териториални води. Капитанът потвърди, че по време на ареста, корабът е бил закотвен в иракски води. Точните координати го поставят на 1,7 морски мили в иракски териториални води".

Военните казаха още, че са получили от Иран координати за две различни позиции, сочени като мястото на ареста, според тях и двете погрешни.
В парламента британският премиер Тони Блеър защити решението на екипажа да не стреля и да се предаде на превъзхождащите го по брой и въоръжение ирански катери - говори се за 6 съда, оборудвани с картечници и минохвъргачки.

Тони Блеър: "Няма никакво основание за тяхното задържане. То е напълно неприемливо, погрешно и противозаконно. Време е да преминем към по-настъпателна дипломация и международен натиск, за да сме сигурни, че иранското правителство осъзнава изолацията си по случая".

Великобритания обяви още, че замразява отношенията си с Иран. Британската позиция е, че с всичко това се преминава от досегашната тиха, към агресивна дипломация и че изнесените данни ще поставят Иран в неудобно положение в международен план.

Маргарет Бекет - министър на външните работи: "От иранска страна ни увериха, че с хората ни се отнасят добре. Ние ще продължим да следим дали се изпълнява това и да настояваме за незабавно освобождаване. Иран също така ни увери, че няма връзка между този случай и други проблеми - двустранни или международни".

Реакцията на Иран в следващите няколко дена ще покаже доколко промяната в подхода е била успешна. Не трябва да се забравя обаче, че водите на Шат-ел-Араб, сцена и на сегашния инцидент, са спорен район и от сблъсъци в него тръгна ирано-иракската война.

Заради кризата с британските моряци петролът поскъпна с няколко долара през последните три дни. В Лондон цената на нефта достигна $65,70, а в Ню Йорк - до $66,10. Заради появилия се слух, че Иран е атакувал американски кораб, котировките през нощта за кратко достигнаха 69 долара. Днешните цени са най-високите от началото на септември миналата година.