Астралиецът е първият затворник, който е съден от новия трибунал, създаден в Гуантанамо, след като Върховният съд на Съединените щати отмени предишните съдебни процедури в лагера в Куба. По думите на главния прокурор решението на обвиняемия е доброволно.

Полк. Морис Дейвис, главен прокурор на военния трибунал: "Съдията даде подробни разяснения на г-н Хикс, за да получи неговото разбиране и съгласие. Решението му беше доброволно и досегашните процедури по време на процеса не са оказали влияние върху него".

Решението на Хикс да се признае за виновен означава, че до края на годината той най-вероятно ще бъде върнат в родината си, за да излежи присъдата си там. Колкото до размера й, тя може да бъде и доживотна, но прокурорът каза, че най-вероятно ще се позове на предишни подобни дела, като това с американския талибан Джон Уокър Линд, който бе осъден на 20 години затвор.

В реч пред парламента австралийският премиер Джон Хауард приветства напредъка в съдебния процес, но изрази дълбоко разочарование, че Хикс е чакал твърде дълго, преди да бъде изправен пред съда. Той е в Гуантанамо от пет години.

Джон Хауард, мин.-председател на Австралия: "Подчертавам, че ако военният съд наложи присъда затвор, между Австралия и Съединените щати съществува споразумение, според което г-н Хикс може да поиска да излежи остатъка от нея в Австралия".

Дейвид Хикс пристигна в американската база в Куба през 2002 година, след като бе заловен в Афганистан. Първите съдебни процедури срещу него започнаха през 2004 година, но миналата година Върховният съд на Съединените щати реши, че системата за съдене на затворниците в Гуантанамо противоречи на конституцията и администрацията на Буш бе принудена да я ревизира. Правозащитни организации разкритикуваха новите трибунали, определяйки ги като "долнопробни спектакли" и поискаха затворниците в Гуантанамо да бъдат съдени от традиционни американски съдилища.