Корабът "Дръзки", изложен в морската градина във Варна, е в окаяно състояние. Заради рисковете за посетителите, от две години не се допускат туристи в един от символите на военноморския ни флот.
Вече повече от 50 години произведеният във Франция „Дръзки" е експонат на Военноморския музей във Варна.
"Това е безспорният символ на Военноморските сили на България. Ние нямаме друга емблема, друг кораб, който да има подобни подвизи, а състоянието, в което е в момента, е изложен на опасност не само кораба, а и преминаването на хора”, коментира Борислав Гуцанов, председател на общинския съвет.
Най-тежко е състоянието на постаментите, които поддават и корабът се накланя застрашително към морето. Затова е нужен спешен ремонт и стабилизиране. По време на Балканската война през 1912 година торпедоносецът торпилира турския крайцер "Хамидие".
"Това е бил славата и символът на турската империя и този малък торпеден катер успява да нанесе огромни поражения върху турския крайцер”, каза Гуцанов.
"Изстрелът на "Дръзки” се оказва фаталният за "Хамидие”, малко позорно за военните моряци е трябвало да бъде буксиран и то с кармата напред. Мнозина свързват кораба и с Никола Вапцаров, макар че неговата служба е била кратка тук, докато е бил във Военноморското училище”, разказа Мариана Кръстева, директор на Военноморския музей.
Общинският съвет реши да се намеси за спасяването на кораба-легенда, като отпусне 20 хиляди лева. Необходими са обаче още 30 хиляди, които трябва да отпусне министерството на отбраната, под чиято шапка е музеят. Организирана е и дарителска кампания, но средствата, събрани от нея, не са достатъчни.