Споразумението беше постигнато по време на посещението на иранския президент Ахмадинеджад в Рияд и срещата му със саудитския крал Абдула.
След връщането си от Саудитска Арабия, Ахмадинеджад посочи, че двете страни ще бъдат заедно срещу заговори, които целят да разделят мюсюлманския свят.

Срещата на ръководителите на шиитски Иран и сунитска Саудитска Арабия става в момент, когато разделението между сунити и шиити е особено силно в Ирак и Ливан, а двете страни имат различни виждания за събитията там. BBC коментира, че през последните месеци Саудитска Арабия води дипломатическа кампания, за да се противопостави на увеличаващото се влияние на Иран в Ирак, Ливан и Палестинските територии.

След отстраняването на сунитския режим на Саддам Хюсеин сега в Ирак управляват шиитите. Разделението на сунити и шиити става още в първите години след смъртта на пророка Мохамед заради спорове кой има право да го наследи - хората от обкръжението му или наследниците по кръвна линия.

Около 85-90 процента от мюсюлманите в света са сунити. Шиитите са мнозинство в Иран, Ирак, Бахрейн и по някои данни в Йемен. Сунитите се смятат за ортодоксални мюсюлмани и носители на традицията, каквото значение има думата ал сунна. В ранната ислямска история шиитите са политическа формация, шиат али - партията на Али. Те твърдят, че Али - зетят на пророка Мохамед и неговите наследници имат правото да ръководят ислямската общност. Между двете течения на исляма има доктринални, ритуални, законови и теологически различия.