Преди да пристигне във Вашингтон зам.-министърът на външните работи на Корейската народнодемократична република Ким ге Гуан бе в Сан Франциско, където е разговарял с американски външнополитически експерти. Срещите му с официални представители на Държавния департамент ще започнат в понеделник. Северна Корея и Съединените щати нямат дипломатически отношения от времето на Корейската война 1950-1953 година. Тогава с мандат на Обединените нации американски войски се намесват в конфликта между Пхенян и Сеул, за да спре нашествието на комунистическата армия в Южната част на полуострова.

На 13 февруари Северна Корея направи отстъпка на шестстранните преговори и обеща да спре военната си ядрена програма в замяна на икономическа помощ. Ако изпълни това обещание, Северна Корея ще бъде възнаградена за усилията си, заяви южнокорейският външен министър Сон Мин Сун. Той пристигна във Вашингтон за среща с държавния секретар Кондолиза Райс, за да обсъдят споразумението от 13 февруари.

Кондолиза Райс: “Ние разбираме, че това е началото на прилагането на споразумението, което бе постигнато преди три седмици”.

Сон Мин Сун: “Нашите две страни работят в много добра координация, за да постигнем добри резултати при изпълнението на споразумението”.

За разговори с китайски представители в Пекин пристигна заместник-държавният секретар Джон Негропонте. От шестте страни, които преговарят по ядрената програма на северна Корея, Пекин е с най-близки отношения с Пхенян. Властите в Северна Корея имат срок до 13 април да спрат експерименталния ядрен реактор и да приемат инспектори на ООН, за да започнат да получават икономическа помощ.

***
Северна Корея и Иран няма да се откажат от ядрените си програми, защото няма да бъдат компенсирани от Запада, както се случи с Либия. Това заяви либийският ръководител Муамар Кадафи пред BBC по случай вчерашния 30-годишен юбилей на Либийската джамахирия. Кадафи изрази огорчение, че страната му не е получила нищо в замяна на жеста да признае за съществуването на тайна ядрена програма и да я спре преди 3 години. Той обвини Съединените щати и Великобритания, че не са оказали съдействие за изграждане на атомна електроцентрала, както са били обещали. Според Кадафи, либийците са останали с убеждението, че Западът е спечелил, а Либия е загубила. Въпреки това Джамахирията никога няма да се върне към ядрените разработки, обеща либийският лидер.