Московските кинотеатри отказват да прожектират документалния филм на германския режисьор Сирил Туши за руския олигарх Михаил Ходорковски, който излежава присъди по две дела в руски затвор, съобщи "Комерсант", като се позова на Олга Паперная, арт директор на "Киноклаб", който притежава правата над лентата.
По думите на Паперная, след като е било получено удостоверение за излъчване на филма през септември 2011 г., от "Киноклаб" са се споразумели с 20 московски кина да покажат "Ходорковски". Те обаче сега едно след друго се отказват от прожекциите.
Едновременно с това лентата не са искали да представят в кината си Санкт Петербург, Новосибирск (където на премиерата трябваше да присъства и самият режисьор, защото именно там през 2003 г. е задържан Ходорковски) и други градове на Русия.
В крайна сметка филмът "Ходорковски" ще бъде излъчен на 1 декември в киноклуба на режисьора Елдар Рязанов "Елдар" и в галерията "Фотофлот" на Винзавода. По данни на Газета.ру не е изключено той да се завърти и по екраните на някои частни кина.
Туши снима документалния филм за Михаил Ходорковски от 2005 до 2011 г. През февруари 2011 г., малко преди премиерата, в Берлин е ограбено студиото на Туши и са взети някои материали, макар че копия от филма са били запазени у самия кинорежисьор.
Премиерата на "Ходорковски" се състоя на 14 февруари на Берлинале, където лентата пожъна голям успех. Той бе представен в програмата "Панорама" на Берлинале. В него са включени много интервюта – с бившия външен министър на ФРГ Йошка Фишер, с бизнесмена Леонид Невзлин, с адвокати на Ходорковски, с бившите сътрудници на обществената организация "Откритая Россия" Ирина Ясина и Александра Осовцова, с първата съпруга на Ходорковски Елена, неговата майка и по-големия му син, а също с много други хора, включително бивши съкилийници.
Всички те разказват за Ходорковски, за общуването си с него и за това, което знаят за историята на живота му. Интервютата следват хронологично и описват съдбата на главния герой от момента, в който се заема със собствен бизнес и основава компанията ЮКОС.
Успоредно с основната история с текст зад кадър се разказва за това как е бил заснет филмът. Режисьорът споделя, че нито един виден руски политик не е пожелал да говори за Ходорковски. "Някои се страхуваха да не загубят деловите си контакти, други ме питаха кой ми е платил", казва Туши.
Що се отнася до историята за вината, Туши твърди: "Аз не съм съдия, аз съм творец. Не съм си поставял за цел да произнасям присъда – исках да създам филм за интересна личност”. Ходорковски привлича Туши с "неземната си аура". "Това е аура на мъченик, когото няма да откриеш сред живите хора", казва Туши в интервю за "Шпигел". Според режисьора Ходорковски е имал възможност да избегне затвора, но той, макар винаги да се е ръководил от здравата логика, не е поел по този път.
Според режисьора, който по време на заснемането на филма е общувал с няколко десетки души, които по един или друг начин са били свързани с Михаил Ходорковски, за задържането и за процеса е имало няколко причини. "Както изглежда, преди всичко става въпрос за публична разправа с един от олигарсите, за да се държат в страх всички останали. Освен това ми се струва, че тук е намесено и архаичното мъжко съперничество между Путин и Ходорковски", казва Туши.
Снимки: khodorkovsky-movie.com