Археолози и духовници оспорват филма на Камерън "Изгубеният гроб на Христос". В него режисьорът твърди, че Христос и семейството му са погребани на място, което днес е предградие на Ерусалим. Там през 1980 година беше открита гробница с 10 костници. Върху намерените малки ковчези са изписани имена като Исус, Мария и Йосиф. На един от ковчезите дори пише, "Юда, син на Исус". В духа на "Шифъра на Леонардо", това отново подклажда интереса към темата, че Исус може би е имал син.

Археологът Джо Зиас нарича тези твърдения "непочтени и нечестни".

Откритието на костница, което предполага и наличието на тленно тяло в свое време, противоречи на християнската догма, че три дни след разпъването на кръста Христос е възкръснал и се е възнесъл на небето. Християнството приема, че тялото на починалия Христос, изчезнало след като било оставено за три дни в гроб недалеч от хълма на Голгота. Мястото е там, където днес е Църквата на Светото разпятие.

Исус е бил известен като Исус от Назарет, а не като Исус от Ерусалим. Ако неговото семейство е било достатъчно богато, че да си позволи гроб, а то очевидно не е било такова, то гробът би бил в Назарет, а не тук.

Филмът на Камерън предстои да излезе на малкия екран. Той ще бъде показан първо по канадския вариант на "Дискавъри", по "Ченъл Фор" във Великобритания и “Канал 8” в Израел.