По идея, спецсъдилищата ще гледат всички дела, които засягат организираната престъпност, ще са само в София и ще имат две инстанции. Надзорът над решенията отново ще е от Върховния касационен съд.
"Вероятно някои хора ще кажат, че ще има саморазправа с това, което е политически угодно да бъде наречено организирана престъпност. Особените процесуални правила не се отклоняват, освен в посока дисциплиниране от общите правила и не допускат компромис в защита на правата на гражданите”, обясни главният прокурор Борис Велчев.
Спецсъдилището ще направи случайния принцип на разпределение на дела невъзможен, сочат противници на идеята. Други не виждат нищо различно в проекта за трибунал, освен съкратените срокове, и го подкрепят. Чуха се и крайни позиции в посока "за" - военните съдилища да правораздават специализирано.
"Те разполагат с необходимия човешки ресурс и материална база. Необходимо е само да бъдат девоенизирани и да започнат работа по този вид дела”, смята Веселин Пенгезов.
Няма извънредна ситуация, която да осмисля извънредна мярка, като специализирания съд, смятат от Висшия адвокатски съвет. Нещо повече:
"Обстоятелството, че МВР е провело Н- на брой акции, което трябва да е рутинната му работа, не може да обоснове създаването на специализирани съдилища”, смята председателят на Висшия адвокатски съвет Даниела Доковска.
Вицепремиерът Цветан Цветанов защити идеята за съдилища, в които да работят най-добрите, преминали по идея, всички цедки за морал и компетентност.
"Не искам адвокатите на "Мултигруп” да защитават бъдещето на страната. Не искам адвокатите, които защитават организираната престъпност да определят бъдещето на страната, защото те не защитават страната, а лични, конюнктурни интереси. От някъде трябва да се започне. Да заложим на отличници и на хора, които не са обвързани с организираната престъпност”, заяви министър Цветанов.
Италия и Испания са европейските държави със спецсъдилища. В Словения тази инициатива е прекратена с мотив - нарушение на конституцията.