Фернандо Араухо избяга от партизаните преди месец и половина. Той се скита пет дни преди да бъде намерен и да му бъде оказана помощ. Преди това бойците от така наречените Революционни сили на Колумбия го държаха като заложник шест години. След като вчера външният министър Мария Консуело Араухо подаде оставка президентът бързо я замени с неин съименник - Фернандо Араухо.

Фернандо Араухо произхожда от богато семейство. Като министър на развитието той беше разследван за корупция при сделка със земя. Докато го разследваха, през декември 2000 година партизаните от ФАРК го отвлякоха по време на джогинг.

Фернандо Араухо няма нищо общо с предшественичката си. Мария Консуело Араухо е сестра на сенатор, който беше арестуван миналата седмица по обвинения в конспирация с въоръжените формирования и отвличане на политически съперник.
Твърди се, че президентът Урибе е свързан с политически поддръжници и паравоенни групи по Карибското крайбрежие, където семейството на Мария Араухо има водещи политически позиции.