От затегнатия контрол над пресата в Русия до интернет ограниченията в Китай, докладът на Комитета за защита на журналистите представи тежката ситуация, пред която са изправени стотици журналисти по света. Анализът от 300 страници е озаглавен "Атаката срещу пресата". В него се посочват редица примери за правителства, които практикуват явна или скрита репресия върху медиите, за да ограничават свободата на словото. Според специалистите, Женевската конвенция е отживелица и нейните протекции са само на хартия.
Комитетът посочи събитията в Ирак и Ливан като най-тежкия бич срещу журналистиката.
Анализаторите смятат, че близо две трети от загиналите репортери от "горещите точки" са били убити, а не са "просто жертви на войната". Като доказателство се посочват 14-те случая на журналисти, убити от американската армия, които случаи не са били разследвани адекватно. Така представителите на медиите предпочитат да се ръководят от инстинктите за оцеляване, вместо от международните закони.
Докладът завършва с разтърсващите данни, че в 85% от делата за убийство на журналисти през последните 15 години никой не е бил подвеждан под отговорност. Анализаторите смятат, че тези фактори провокират масово самоцензурирането, което разваля качеството на журналистиката в световен мащаб.
