Подготвени сме за национални протести срещу антикризисните мерки, които е изготвило финансовото министерство, заяви за БТА лидерът на КНСБ проф. д-р Желязко Христов.
Той и президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев потвърдиха, че разполагат с документ, в който са разписани около трийсет антикризисни мерки, подготвяни от финансовото министерство, огласени днес в пресата.
Като "гилотина" върху целокупния български народ определи д-р Христов мерките. Според него те ощетяват майки и бащи, предвиждайки намаляване на платеното майчинство от 410 на 225 дни, 150 хиляди държавни служители, по същество всички бюджетни служители и два милиона пенсионери.
Президентът на КТ "Подкрепа" д-р Тренчев заяви, че е категоричен, че не само синдикатите няма да позволят мерките да бъдат приети, но и българските граждани ще реагират веднага.
Според синдикалните лидери "не може да се допусне продължаването на изземване на права на българските граждани без предварително готвените законодателни промени да се обсъждат със социалните партньори". "Ще стигнем до ВАС", заяви Желязко Христов.
И двата синдиката готвят официална позиция по мерките. "Вместо да се търсят отчаяно начини за увеличение на приходите, с мерките се търсят невероятни начини за намаляване на разходите", коментира д-р Тренчев. Той определи като "изумителен" стилът и посоката на мерките.
Според него е немислимо по време на криза да се посяга на майчинството. В отговор на въпрос има ли подобни антикризисни мерки в останалите европейски страни, той каза, че ние сме с най-ниските доходи в Европа и практически "по чудо оцеляваме", не можем въобще да се сравняваме с далеч по-развити страни.
Хасан Адемов, член на парламентарната социална комисия, каза за БТА, че такова намаляване на платеното майчинство е драстична мярка, която не подлежи на коментар и е некоректно да бъде обсъждана по време на криза. Той смята, че тя няма да бъде приета. Адемов уточни, че не е запознат с мерките, не ги е виждал.
"Ръководството на КНСБ оценява тези "мерки" като пряк удар върху и без това ниския жизнен стандарт на българина", се посочва в декларация на конфедерацията. Според нея мерките са предпоставка за грубо посегателство върху основни граждански и трудови права, гарантирани чрез Европейската социална харта, Конституцията на България, Кодекса на труда, Кодекса за социално осигуряване и редица други международни и български закони и нормативни актове.
"Заклеймяваме този стил на едностранно разработване и предлагане от страна на отделни представители на правителството на мерки и идеи, които не са обсъждани на официалните преговори между синдикати, работодатели и правителство. Считаме ги за вредни и опасни за социалния мир в страната като това ще принуди ръководството на КНСБ да преосмисли участието си и отговорностите, които поема в социалния диалог на национално равнище", заявяват от синдиката.
Ръководството на КНСБ остава с впечатлението, че правителството разчита кризата да отмине от само себе си, без да се прилагат широко известните и използвани във всички европейски страни мерки и програми, пише в декларацията. Получилите публичност "работни мерки" на министерство на финансите считаме за посичане надеждите на хората на труда, на гражданите на България за по-справедливо разпределение на тежестите от икономическата криза и незачитане на гражданското общество, допълват от КНСБ.