Докладът беше представен днес в Париж.
Европейският съюз реагира с призив за незабавни международни преговори по ново споразумение за климата на планетата.

След едноседмични обсъждания при затворени врата 500 делегати от Междуправителствения съвет за измененията в климата публикуваха резултатите от 6-годишните си изследвания.

В доклада им се прави прогнозата, че до края на века температурите на Земята ще се увеличат средно с 1,8 - 4 градуса по Целзий в сравнение с последните 2 десетилетия на миналия век. До 2100 г. нивото на световния океан ще се покачи от 18 до 59 см. Учените не изключват и по-голямо повишение, предизвикано от топенето на ледовете на Гренландия и Антарктида. Докладът констатира, че заради затоплянето през 20 век морското ниво се е покачило със 17 см.

Сюзан Соломон - експерт по климата: “Както личи във всички населени райони, затоплянето може да се дължи на човешката дейност. Насочвам вниманието ви към доклада, за да се уверите, че това е важен фактор”.

Според документа, до 2100 г. ще се увеличат сушите и дъждове. Арктическият лед и ледниците ще се свият, а морските нива ще се повишат. Водещи климатолози призоваха правителствата да предприемат спешни действия за предотвратяване на тежките и необратими последици от повишаването на температурите.

Според експертите, стотици хилядолетия наред концентрацията на въглероден двуокис в атмосферата никога не е достигала сегашните нива. В доклада се предупреждава също, че ефектът от натрупаните парникови газове в атмосферата ще продължи много дълго. Прогнозира се, че още до края на този век промените в климата и природните аномалии могат да предизвикат вълни от милиони бежанци.

***
Париж и Мадрид дадоха тревожен сигнал за опасността от затоплянето на климата. Снощи милиони французи и италианци загасиха за 5 минути светлините в домовете си, за да напомнят, че е необходимо да се вземат мерки срещу глобалното затопляне. Светлините на емблематични за двете столици забележителности също угаснаха.

За 5 минути угасна осветлението на Айфеловата кула, най-яркия символ на френската столица. През петте минути без светлини потреблението на електроенергия в Париж спадна с около 800 мегавата или с около един процент. По-рано тази седмица активисти на Грийнпийс окачиха гигантски термометър на кулата, за да сигнализират за проблема на глобалното затопляне.

Пет минути преди 8 вечерта угасна и Пуерта де Алкала в Мадрид. Арката, посторена в края на 18 век, се намира в центъра на града, на място с натоварен трафик и всеки ден се посещава от хиляди туристи.

Идеята за 5-те минути тъмнина на монументалните символи на двете европейски столици беше на "Съюз за планетата", който обединява 70 природозащитни организации.

***
Климатичните колебания, които често са в резултат на индустриализацията, стават причина за природни бедствия или необичайни явления.

Индонезия
Проливните дъждове потопиха Джакарта под вода. Много жители на индонезийската столица бяха евакуирани. Наводненията затрудниха транспорта. Най-достъпните превозни средства се оказаха лодките. В провинциите Ачех и Северна Суматра стотици хиляди хора са все още във временни жилища, заради големите земни свлачища, убили неотдавна 114 души. Властите обясниха последните бедствия с изсичането на местните гори.

САЩ
Гръмотевични бури са причинили днес смъртта на 14 души във Флорида. Торнадо в централната част на щата е сравнило със земята къщи и една църква. Няма съобщения за жертви.
Вихрушката е скъсала далекопровод и е вдигнала във въздуха цял трактор. Без електричество са останали над 20 000 души. Унищожени са десетки жилищни сгради и каравани в района на Лейди Лейк.

Русия
Сняг със странен цвят падна в Северна Русия. Снегът, посипал около 100 кв. км в три области в Сибир, е с три различни цвята - жълт, зелен и оранжев. Според информация на руското Министерство на извънредните ситуации, валежите в Омск, Томск и Новосибирск не са опасни. Пробите са доказали, че снегът не е с вредни замърсявания. Той съдържал примеси от глина и пясък, попаднали в него от северните райони на Казахстан.