Петнадесетте милиона пушачи във Франция от днес вече няма да могат да пушат на работните си места, нито в училищата, на летищата, в болниците, както и във всички останали публични затворени помещения.

Въпреки глобалната забрана, в Париж част от пушачите одобряват решението. Други се надяват мярката да им помогне да намалят броя на цигарите, които изпушват.

Над 175 000 инспектори ще следят за спазването на разпоредбите и ще налагат сериозни глоби, ако хванат нарушители.

До края на годината забраната ще обхване кафенета, ресторанти и дискотеки. Тогава ще дойде моментът на истината за Франция, където писатели като Албер Камю и Жан Пол Сартр са останали в спомените в вечната си цигара, коментира Associated Press.

Забраната да се пуши на обществени места обхваща цяла Европа. През 2004 г. Ирландия стана първата държава в света, която въведе забрана за тютюнопушенето в кръчми, ресторанти и работни места на закрито. След това подобни закони бяха приети и в Италия, Швеция и Шотландия. Сега в ЕС започва широка дискусия за ползата от забрана на пушенето във всички 27 държави-членки.