По данни на Министерството на вътрешните работи в сблъсъците миналата нощ са били ранени 24-има полицаи, а седем демонстранти са арестувани. Безредиците, започнали в центъра на Сантяго, бързо обхванаха работническите квартали на столицата, както и още десетина провинциални градове. На места за разгонването на демонстрантите е бил използван сълзотворен газ.
Макар някои да изтъкват, че диктатурата на Пиночет е оздравила чилийската икономика, за демократичната общественост неговото име е символ на "държавен тероризъм".

Аугусто Пиночет свали от власт законно избрания президент - социалиста Салвадор Алиенде през 1979 г. В последвалите години генералът написа най-мрачните страници в историята на Чили.

Дъщеря на загиналия по време на преврата президент Алиенде, изрази съжаление, че диктаторът е починал, без да получи възмездие за престъпленията си.

Исабел Алиенде: “Не можем да се примирим докато въпросът за съдебните дела стои открит. Не трябва да забравяме, че още много хора не могат да бъдат намерени. Близките им продължават да ги издирват. Немислимо е да говорим за примирение.”

Исабел Алиенде, която сега е депутат в чилийския парламент, заяви , че съдебните процедури срещу Пиночет трябва да продължат и посмъртно.
По официални данни през периода на военния режим в Чили са били убити или са изчезнали безследно близо 3 хиляди души. Други 28 хиляди са били репресирани. Десетки хиляди са напуснали страната под страх от политически гонения.

***

Бившият чилийски диктатор Аугусто Пиночет ще бъде погребан във вторник без държавни почести и национален траур. Правителствен говорител съобщи, че на Пиночет ще бъде отдадена почит като на военен - бивш командващ сухопътните сили на Чили.
Траурната церемония на 12 декември ще се състои в параклиса на Военната академия в столицата Сантяго. На нея ще присъства министърът на националната отбрана. Тялото на бившия диктатор ще бъде кремирано, а урната с праха му - предадена на близките му. Адвокатите на Пиночет вече съобщиха, че ще внесат искане да бъдат прекратени всички съдебни процедури срещу него. Така ще отпаднат около 300 съдебни дела по обвинения в тежки нарушения на човешките права и в корупция.

По време на 17-годишния режим на генерала са избити хиляди хора. Губят се следите на десетки хиляди негови политически противници. Опитите диктаторът да бъде подведен под съдебна отговорност останаха без резултат.