НАТО покани Сърбия, Босна и Херцеговина и Черна гора да се присъединят към инициативата "Партньорство за мир", което е първото ниво от присъединителния диалог с Алианса.
От Рига прозвучаха също положителни сигнали към Македония, Албания и Хърватия. Очаква се те да получат покани за членство през 2008 година.

Ръководителите на 26 държави-членки на НАТО подкрепиха предложението на френския президент за създаване на "контактна група" за Афганистан. Групата ще координира действията с големите международни институции и със съседните на Афганистан страни за предотвратяване на нова анархия и за развитието на страната.

***
На срещата в Рига американският президент Джордж Буш увери, че Съединените щати няма да се изтеглят от Ирак, докато не изпълнят мисията си. След като демократите спечелиха мнозинство в Конгреса, във Вашингтон се засилиха призивите за преразглеждане присъствието на американската армия в тази страна.

В противовес на надигащите се гласове в средите на демократите за преразглеждане на стратегията в Ирак Буш увери на срещата на НАТО в Рига, че американските войски ще останат докато иракските сили за сигурност не бъдат готови сами да поемат контрола върху сигурността. Според британския държавен министър на отбраната обаче, едва една десета, или 13 от 112 батальона, са готови самостоятелно да изпълняват задачи срещу бунтовниците.

Джордж Буш: “Битките в Ирак и Афганистан са част от противопоставянето между умереността и екстремизма. Те търсят убежище и са готови да избиват цивилни навсякъде по света, за да постигнат своите цели".

Тази вечер Джордж Буш ще се срещне в столицата на Йордания Аман с иракския премиер Нури ал Малики. Основната тема на разговорите Буш-Малики, които се очаква да продължат и утре е, как да се предотврати по-нататъшното влошаване на положението със сигурността в Ирак.

Преди седмица лидерът на демократическото мнозинство в Конгреса предупреди иракското правителство, че ангажиментът на Съединените щати в Ирак няма да бъде вечен и безусловен.
Великобритания от своя страна оповести, че догодина ще се изтегли от Басра и ще предаде контрола над иракските власти.

Военното командване на американската армия обмисля да се изтегли от западната провинция Анбар. "Вашингтон пост" съобщи, че според военноморското разузнаване американските сили не могат нито да сломят бунтовниците в Западен Ирак, нито да попречат на нарастващото влияние на терористичната организация Ал Каида в този район. Там са загинали 1 055 американски бойци. Днес жертвите се увеличиха с още две, като техният брой достигна общо 2 879 души.

***
НАТО очаква от страните-членки да увеличат военните си контингенти в Афганистан и да намалят ограниченията за действие на тези контингенти.

Президентът Георги Първанов каза, че у нас вече има политическа воля за увеличаване на българското присъствие в Афганистан. Но той припомни, че това решение, както и решението за намаляване на ограниченията за участие на наши бойци в различни операции, принадлежи на парламента.

Героги Първанов: “Когато парламентът взема политическото решение по този въпрос, е добре да взема под въпрос военната експертиза. Защото в крайна сметка, тя трябва да бъде решаваща при определянето на параметрите на задачите на българско участие”.

В момента в Афганистан служат около 150 български военни. Седемдесет от тях контролират летището в Кабул, а около 50 са механизиран взвод в състава на Силите на НАТО за поддържане на сигурността АЙСАФ.

Съгласно действащите ограничения, българите действат единствено в района на Кабул. Задачите на взвода в състава на АЙСАФ са ограничени до охрана на базата и охрана на екипи и конвои на НАТО.

Министърът на отбраната заяви, че при решение на парламента има готовност взводът да бъде увеличен до рота от 120 души. Но той предупреди, че за намаляване на ограниченията за действие са нужни пари за оборудване и технологии, които да гарантират сигурността на българските войници при изпълнение на новите задачи.

В момента Съединените щати, Канада и Великобритания водят бойни операции срещу талибаните в Южен Афганистан. Още преди началото на срещата в Рига те настояваха другите членки на НАТО като Германия и Франция да не ограничават присъствието си в по-спокойните провинции на север и на запад.