По думите му, за да има успех мисията в Афганистан, съюзниците трябва да предоставят бойни части според изискванията на командването на НАТО. Генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер посочи, че мисията в Афганистан се нуждае от бойни части, способни да се справят и с възстановителни работи, а не от "армии за възстановяване", които не могат да водят бойни действия. Схефер подчерта, че "мисията в Афганистан е възможна" и може да бъде успешна.

Яп де Хоп Схефер, Генерален секретар на НАТО: “Трябва да оборудваме достатъчно силите на ИСАФ. Неприемливо е, че ИСАФ остават 20 процента под разгръщането на пълния си капацитет заради това, че съюзниците не изпращат исканите от командирите войници и техника. С други думи страните-членки на НАТО трябва да изпълнят паричния си ангажимент с оглед заявените намерения.”

В същото време германският министър на отбраната Франц Йозеф Юнг даде ясно да се разбере, че Берлин няма да разшири контингента си. Великобритания, Канада и други участници в сраженията с талибаните в Южен Афганистан недоволстват, че Германия, Италия, Испания и Франция държат войските си в по-мирните северни и западни райони на страната. Берлин не възнамерява да изпрати нито един от своите 2 900 войници във взривоопасния Юг. Мисията в Афганистан се превръща в тест за възможността на пакта да се справя с международни кризи. В страната са разположени около 32 хиляди натовски войници.

Вайра Вике Фрейберга, Президент на Латвия: “Ако се провалим в мисията си в Афганистан, със сигурност талибаните и Ал Кайда ще се върнат на власт, а ислямските екстремисти по цял свят ще бъдат силно поощрени. Това е сценарий, който при всички случаи не желаем да се случи. “

Срещата на върха в Рига е съпроводена с изключителни мерки за сигурност. Около 5 хиляди души, членове на чужди делегации и журналисти, пристигнаха в латвийската столица. Охраната им е поверена на около 9 хиляди полицаи и войници.