По време на срещата си с турския премиер Реджеп Тайп Ердоган папата изрази подкрепата си за членството на страната в ЕС, което определяше като голяма грешка, докато беше кардинал.

***

Интервю специално за bTV с Преподобни Доситеос Ангностополус -говорител на Вселенския Патриарх Вартоломей по повод на посещението на Папата. Срещата между Патриарха и Папата е кулминацията на посещението на Бенедикт XVI.

bTV: Какво значи тя за православния свят и ще успеете ли да решите въпроса за разделението между християни и католици - първенството на Папата?

Доситеос Ангностополус : “Сближаването на двете църкви започна преди 40 години още с първото посещение на един папа тук през 67-а година. “

bTV: Това беше Папа Пол Шести.

Доситеос Ангностополус: “Сближаването продължи с Йоан Павел Втори, който направи крачка напред към икуменията, т.е. към обединението на християнските църкви. В контекста на днешния свят, след атаките на 11 септември преди пет години католици и православни са длъжни да се обединят и преодолеят различията. Патриархът Вартоломей е духовен водач на 350 милиона източно-православни християни, но в християнското лона са и руската и сръбската и естествено българската църква. Първенството на папата ще бъде тема на разговор между папата и патриархата. Ние смятаме, че всяка една църква има своята автономна идентичност и водач и на тази бази водим диалога процеса на обединението на християнските църкви. В този процес участват всички православни църкви, без изключение, включително и българската. От името на Вселенския Патриархат, използвайки възможността да ви говоря, искам специално да поздравя българските християни, духовници и целия български народ с приближаването на Коледните празници и да им пожелая радост, мир и благоденствие. Това послание за вас е на сърцето на негово светейшество Патриарха.”

***

Папа Бенедикт XVI предизвика бурни реакции в ислямския свят с изказването си, направено през септември по време на посещението му в Германия. В лекция светият отец каза тогава, че уважава исляма, но отхвърля насилието, мотивирано от религията.

Наложи се говорителят на Ватикана да направи уточняващо изявление, в което посочи, че Бенедикт XVI иска да създаде нагласа към уважение и диалог между религиите и културите. В лекцията си папата цитира византийския император от 14-ти век Мануил Втори Палеолог в разговор с ислямски учен.

Папа Бенедикт XVI: “Той казва, цитирам: Покажи ми какво ново донесе Мохамед и ще откриеш само неща зли и нечовешки, като неговата заръка вярата, която той проповядва, да бъде налагана със силата на меча.”

Изявлението на папата предизвика лавинообразни протести в мюсюлманския свят и открити заплахи срещу Бенедикт 16. Това принуди папата няколко пъти да изрази съжаление за думите си и да каже, че не е бил разбран правилно, а освен това думите на Мануил Палеолог не отразяват личната му позиция.

Папа Бенедикт XVI: “Бих искал да добавя, че дълбоко съжалявам за реакциите провокирани от част от речта ми в университета в Регенбург, която беше сметната за оскърбителна за чувствата на вярващите мюсюлмани. Но тези думи всъщност бяха цитат от средновековен текст, който по никакъв начин не отразява моето лично мислене."

Светият отец обаче не се извини открито, нито се отрече от думите си