В столичната гимназия по строителство и архитектура се намира централния офис на младите бизнесмени Мартин и Петър. Двамата са на 17 години, но вече са президенти на собствени фирми.
Това е възможно благодарение на Министерството на икономиката и “Джуниър Ачийвмънт” България - организация, която помага на ученици да опознаят в реални условия света на бизнеса.
Офисът, в който двете фирми ще работят заедно се нарича Център по предприемачество. Тук Мартин и неговите колеги ще развиват идеята си за бизнес - организиране на изложби и посещения на архитектурни забележителности.
Мартин Стаменов: “Бюджетът - стартирахме със 110 лв, и имаме второстепенна дейност - направата на бижута, на неща, които са много търсени и изкупувани, и това ни дава много добър капитал. “
Петър е президент на конкурентната фирма, която ще се занимава с изработването и продажбата на модерни работни облекла. Началният му капитал е 120 лева, но за Петър вече работят 13 негови съученици.
Петър Стоянов:”Резултатът ще бъде на края на годината, когато се определят кой до къде е стигнал. И първото място, в крайна сметка, е признание за добре свършена работа. “
Почерпката за стартирането на двете нови компании беше организирано също от ученическа фирма. Тя е миналогодишният носител на европейската награда за най-успешен ученически бизнес.
