Въпреки че правителството в петък отстъпи по много пунктове в преговорите за пенсионната реформа и обеща увеличението на стажа за пенсия да става плавно, от КНСБ недоволстват. Какво обаче мислят хората, чиято пенсионна съдба ще бъде решена до няколко месеца с промените в кодекса за социално осигуряване?

Право на ранно пенсиониране имат всички хора, работещи при тежки условия на труд. Често те излизат в пенсия малко след като навършат 50 години.

Кънчо Грозев работи от 30 години на кран. И не приема предложението на правителството да се вдигне възрастта с 3 години, макар и плавно.

„Ние работим при такива условия, над 40-50 м. височина. И със зрението няма да можем и трябва да имаме някакви привилегии. Губиш вече тези рефлекси , за да си вършиш 100 % работата. Ставаш опасен, вреден вече за обществото, на машината, за околните", сподели Кънчо Грозев, кранист.

В момента работещите като Кънчо при тежки условия на труд са около 120 хиляди души. При тях трудовите злополуки, инвалидността и професионалните болести са често срещани. Стоян Михайлов работи в химическата промишленост и след по- малко от година трябва да е пенсионер. Заради всекидневната му работа с опасни вещества се съмнява дали ще живее достатъчно дълго, за да се нарадва на пенсията си.

„Като цяло, трябва да има промени. Но трябва да се защитават и интересите на хората, на пенсионноосигурените. Защото, може би едно 60 % от хората които се пенсионират, не знам дали доживявават поне да си вземат пенсията 5 години", допълни Стоян Михайлов, химик.

В момента жените и мъжете при първа категория труд се пенсионират на 47 и съответно на 52 години. А при втора категория труд на 52 и 57. Дали годините ще се вдигнат с колко и как ще стане ясно наесен, когато промените в кодекса за социално осигуряване бъдат гласувани от Министерския съвет и от парламента.