Християндемократите на премиера Ян Петер Балкененде ще имат 41 депутати в 150-местния парламент, втори са лейбъристите с 32 места. Социалистите се представиха убедително на тези избори. Те имаха 9 представители в предишния парламент, а сега си осигуриха 26 и се очертават като фактор в преговорите за съставяне на коалиция. Очаква се те да бъдат продължителни и трудни. Настоящите партньори на управляващите - либералите, спечелиха само 22 места, което означава, че християндемократите трябва да търсят трети партньор за общо управление.
Според анализаторите изборите са показали дълбоко обществено разделение. Холандците очевидно са се колебали между политиката на затягане на имиграционния режим и стимулиране на бизнеса, лансирана от десноцентристките партии и по-либералния подход, предлаган от левите. Общият извод обаче е, че са предпочели партиите, които стоят по-далече от центъра.
Изборите бяха голям успех и за Партията за защита на животните, която със своите двама депутати става първата подобна организация, пробила в европейски парламент.

