
***
Срещата на АТИС се състоя в чисто новия Конгресен център на Ханой. Неговото изграждане струваше 270 милиона долара. Един показателен факт за бързите темпове на развитие на Азиатско-тихоокеанския регион - от двете страни на Пасифика са разположени едни от най-големите икономики в света, както и някои от най-бързо развиващи се държави.
В заключителната декларация участниците в срещата отделиха особено място на борбата с корупцията. Това се разглежда като един от най-важните проекти на организацията.
Както се очакваше - лидерите на страните от АТИС подкрепиха активизирането на работата по намиращия се в застой кръг от Доха на преговорите в СТО. Става въпрос за либерализиране на търговията и услугите и за намаляване на държавните субсидии за земеделието.
Нгуен Мин Чиет: “Подкрепата за напредъка на кръга от Доха, остава главен приоритет за АТИС. Последиците от един провал на кръга от Доха ще бъдат твърде тежки за нашите икономики и за световната многостранна търговска система”.
Държавите участнички се разбраха през следваща година още по-активно да работят и по пресичане на финансовите потоци за терористични дейности. Форумът беше и поредната проява в този регион, която осъди ядреният опит на Северна Корея
Както става все по-често на такива форуми двустранните срещи понякога са по-интересни и раждат повече новини от общите пленарни заседания.
В този смисъл в Ханой президентът на САЩ имаше една от най-натоварените програми. Джордж Буш се срещна с редица лидери - от виетнамските домакини, през разговорите с премиера на Австралия до срещите с президентите на Китай и на Русия.
Буш и Ху Цзинтао дадоха много висока оценка на двустранните отношения и на търговията в частност.
Държавата, която обаче, като че ли реши най-много и най-важни проблеми беше Русия. САЩ отменят санкциите срещу Руското авиоконстукторско бюро “Сухой” - производител на бойните самолети Су, стана ясно след днешната среща между Владимир Путин и Джордж Буш.
Очаква се да бъдат отменени и американските санкции срещу компанията износител на военна техника “Рособоронекспорт”.
Съединените щати и Русия подписаха и двустранен протокол, с който се премахват последните пречки пред членството на Москва в Световната търговска организация. Подписването на документа беше насрочено така, че да съвпадне по време със срещата на президентите Буш и Путин в Ханой.
Русия 13 години работи за влизането си в СТО. Досега Москва е подписала 57 двустранни протокола, но споразумението със САЩ - най-голямата икономика в света е от особена важност.
Кремъл и Белият дом на няколко пъти бяха на крачка от финализиране на преговорите, но все имаше по нещо за довършване. За последен път подписването на този протокол беше отложено по време на срещата на седемте най-развити страни и Русия в Петрбург това лято.
Двете страни най-после се разбраха в Ханой, докато президентите на Русия и САЩ се срещнаха за втори път в рамките само на една седмица.
След като протоколът вече е факт, сега Русия ще трябва да премахне пречките пред вноса на американско говеждо, свинско и пилешко месо и да отвори сектора на услугите. В частност това ще засегне чувствителни сфери като банковото дело и застраховането. Москва ще трябва да вземе и строги мерки срещу производството на стоки-менте преди да влезе окончателно в СТО.