Официалните данни сочат почти същия резултат и в паралелния вот за избор на президент. Грузия и Западът обявиха допитването за незаконно. Русия се въздържа от открита подкрепа.

За правителството в южноосетинската столица Цхинвали референдумът е първа крачка към международно признаване на независимостта. Ден след провеждането му обаче нещата не изглеждат така.

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, която не изпрати наблюдател в Южна Осетия, днес заяви, че гласуването е било "контрапродуктивно". Генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер заяви, че такива действия не служат за нищо друго, освен да засилват напрежението в Южния кавказки район.

Тбилиси определи референдума за "незаконен" и обвини Москва в опит да анексира Южна Осетия. Според грузинските власти целта е да се подкопае прозападното правителство в Тбилиси.

Мнозинството южноосетинци обаче твърдят, че при съветския режим са били насилствено погълнати от Грузия и сега искат да се самоопределят.

Москва оказва икономическа и военна помощ на отцепилата се през 90-те години република, но засега не я подкрепя открито в стремежа й към независимост. Руски политически кръгове обаче не крият, че следят отблизо развитието на ситуацията около Косово, чиито модел би могъл да бъде приложен към южнокавказакия район.