
Определен като безмитна зона още в средата на 19 век градът се развива в икономическо и културно отношение. За това сега свидетелстват големите сгради, а като някогашно международно средище го определя местното гробище, в което са погребани европейци от различни страни. По онова време девет държави са имали консулства в Сулина.
През социализма основен поминък на населението е корабоплаването и риболовът. Въпреки очакванията, промените след 1989 г. не се отразяват положително на благосъстоянието на местните жители. Сега те са намалели с 20 на сто, а безработицата е около 40 процента.
Градският фотограф се надява, че влизането в Европа ще допринесе за така желаната положителна промяна.
В историята градове се раждат и умират. Вярвам, че Сулина ще успее да си възвърне поне половината от това, което е бил преди Втората световна война. Друг мъж е също зареден с оптимизъм.
Мисля, че ще бъде добре за икономиката. Мисля, че ще има работа и младите ще остават тук, няма да напускат града.
Мнозина в Сулина, както и други техни сънародници очакват страната им, която ще бъде източната граница на Европейския съюз, да играе важна роля в опазването на сигурността на Стария континент. Но ще й трябват огромни усилия, за да осигури собственото си бъдеще, завършва репортажа си Асошиейтид Прес.