
Министрите на външните работи обсъдиха днес новата стратегия, която трябва да даде яснота за развитието на съюза. Европейската комисия е на мнение, че след приема на 10 страни през април 2004 година и приобщаването на България и Румъния на 1 януари приемът на нови страни членки трябва да бъде спрян. Това се отнася и за Хърватия, която е в процес на преговори и за която се смята, че много бързо може да бъде готова за членство. Турция също е в процес на преговори, но те буксуват заради спорния въпрос за Кипър.
Брюксел настоява Анкара да изпълни задълженията си към митническия съюз с Европейския съюз и да отвори пристанищата и летищата си за кипърски съдове. Правителството на Ердоган иска в замяна 25-те да снемат икономическата блокада над северната част на острова - непризнатата от никого севернокипърска република.
Франк-Валтер Щайнмайер – Външен министър на Германия: “Мисля, че правилният път е да се даде още повече тежест на компромисните предложения на финландското председателство. И да се търси компромис между Турция и Кипър. Не мисля, че това е невъзможно. “
В публикувания на 8 ноември доклад за Турция комисията не дава препоръки за окончателно решение, което да бъде взето на срещата на върха през декември. 25-те са разединени дали да търсят още компромисни пътища или за замразят преговорите с Анкара.
Урсула Пласник: “Ако няма положително развитие до декември, може би ще е правилно да спрем преговорите за известно време, за да намалим напрежението.”
Външните министри дадоха зелена светлина на комисията да започне преговори на 30 ноември за облекчаване на визовия режим със страните от Западните Балкани - Албания, Босна, Македония, Сърбия и Черна гора.