Основните причини за недоволството на Брюксел от Анкара са забавянето на хода на реформите в страната и отношението й към Кипър. Гръцката част на острова е член на ЕС от 2004 година. Турция пое ангажимент за разширяване на митническия съюз с ЕС, но не го изпълнява спрямо Кипър.

Според европейски източник, идеята на доклада е да се изчака срещата на върха на Евросъюза на 14 и 15 декември, на която 25-те трябва да разгледат въпроса и да се види какво ще направи Турция дотогава. Това ще остави на Анкара още пет седмици, за да отвори пристанищата и летищата си за кипърски гръцки кораби.

Турски анализатори смятат, че местното правителство не е склонно да предприема стъпки по кипърския въпрос преди задаващата се година на избори в страната. През април ще има избори за президент, а през ноември - за парламент. Възможно е премиерът Ердоган да се кандидатира за държавен глава.

Обществената подкрепа за членство в ЕС междувременно спадна под 50%. Мнозина турци си задават въпрос, дали трябва да се отстъпва през ЕС, след като големи държави в съюза се обявяват против приемането на Турция в него.

***
Европейската комисия ще публикува докладите и за страните от Западните Балкани. Очаква се Брюксел да насърчи тези държави в дългия им път към Европейския съюз, за да ускорят реформите.

Шестте доклада са за извършеното от Хърватия, Македония, Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия.
Седмият доклад е посветен на сръбската област Косово, която се надява на независимост.

Особено важни са сигналите към Сърбия и Хърватия. Към Сърбия - защото ЕК спря преговорите са асоцииране след като Белград не предаде на трибунала в Хага генерал Ратко Младич, а Хърватия, която започна преговори за членство се сблъска с решението съюза да спре разширяването докато не извърши институционални реформи.