
Ангела Меркел каза, че докладът на британския учен сър Никълъс Стърн за предполагаемите тежки последици от глобалното затопляне е знак, че трябва да се направи всичко възможно за предупреждаване на населението. Докладът прогнозира, че ако не бъде спряно, глобалното затопляне ще предизвика катастрофа, подобна на Голямата депресия от 30-те години на 20-ти век или двете световни войни.
***
Над 10 000 души се събраха тази вечер на протест в центъра на Лондон в рамките на световната инициатива, призоваваща за спешни мерки от страна на държавните лидери за справяне с влиянието на глобалното затопляне. Множеството призова Съединените щати да подпишат Протокола от Киото, който задължава държавите да намалят емисиите на въглероден двуокис.
И в София днес имаше шествие в защита на природата и за мерки срещу глобалното затопляне.
***
Една от илюстрациите на глобалния проблем със затоплянето на климата е езерото Чунгара в Чили. Обемът му намалява с всеки изминал ден и то скоро може да пресъхне, предупреждават учените.
Езерото Чунгара е едно от най-големите в света. Скоро обаче може да се превърне. в малка солена локва. Макар да е едно от най-високите - на 3 650 метра надморска височина и да е много отдалечено, то не е пожалено от вредните влияния в съвременния свят. Пресъхването на Чунгара ще унищожи над 130 вида птици и много редки видове животни, пуми, лами и лисици.
Периодите с валежи са все по-кратки - започват през декември и приключват през март. Това също е причина за пресъхването на езерото.
В доклада на бившия главен икономист на Световната банка Никълас Стърн от началото на седмицата се казва, че Латинска Америка е един от най-застрашените от глобалното затопляне региони. Икономиката в тази част на земното кълбо зависи изключително много от природните ресурси и милиони хора могат да изпаднат в невиждана бедност. Уникални природни забележителности пък ще останат в историята.
Разрешаването на проблема е в ръцете главно на големите богати държави, които трябва да намалят вредните емисии до 80% през следващите 50 години. Дотогава обаче хората около езерото Чунгара са безсилни да направят каквото и да било - освен да стоят и да гледат пресъхването на този воден басейн.