
По данни на Организацията за изхранване и земеделие ФАО в момента на планетата има над 800 милиона гладуващи, по-голямата част, от които в Африка.
Точно преди 10 години Организацията за изхранване и земеделие организира Световна среща по изхранването, на която лидерите на държавите обещаха, че до 2015 година недохранването ще остане в историята. Според лидера на ФАО Жак Диуф, обаче, усилията, които досега са положени, са крайно недостатъчни.
В момента в развиващите се страни има повече гладуващи, около 820 милиона, отколкото е имало през 1996 година. Броят на недохранените не само че не спада, напротив, той се увеличава с близо 4 милиона на година.
По данни на Организацията за изхранване и земеделие, за да бъде изпълнена целта "2015-а", броят на гладуващите трябва да намалява всяка година с по 31 милиона човека. Въпреки незадоволителните резултати председателят на ФАО се надява, че с увеличаване на усилията за усъвършенстване на земеделието в развиващите се страни броят на недохранените може драстично да намалее. Според Жак Диуф ситуацията се е подобрила най-много в източна Азия, а се е влошила драстично в районите на пустинята Сахара.
Индия е страната, в която най-много хора страдат от недохранване - 212 милиона души. Това е близо една четвърт от общия брой на хората по света, обречени на глад.
В Западната част на африканския континент от недохранване страдат 206 милиона души. Там положението е най-тревожно, защото са засегнати много държави.
В Азиатско-тихоокеанския регион гладуват 162 милиона души. Недохранването в Китай засяга 150 милиона.
В латинска Америка и Карибите проблеми с изхранването имат 52 милиона, в Близкия изток и Северна Африка те са 38 милиона. Недохранването съществува дори в държавите в преход, както и в индустриално най-развитите страни. 9 милиона гладуват в държави, в които на фона на бързоразвиваща се мощна икономика не би трябвало да има гладуващи.
* * *
Срещата на 8-те най-развити държави в шотландския курорт Гленйгълс миналата година е последният голям форум, който набеляза поредните конкретни мерки за справяне с глобалния проблем с изхранването.
Една от най-важните стъпки, за които се договориха 8-те най-развити страни беше опрощаването на дълговете на най-бедните страни и събиране на 25 милиарда долара в помощ на Африка до 2010 година. Сумата на пръв поглед изглежда внушителна. Погледната от друга страна това е под 1 процент, по-точно 0,7 процента от националното богатство на същите 8 най-развити държави - САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Канада, Япония, Италия и Русия.
Преди срещата музикантът Боб Гелдоф организира голям концерт в подкрепа на бедните. Проявата възкреси духа на Лайв Ейд - голямата хуманитарна акция от 1985 година в помощ на гладуващите в Етиопия и Сомалия след опустошителната суша там.
Днес неправителствените организации смятат, че добрите намерения на политиците все още не са последвани докрай от необходимите действия в пълния размер.