Първата българска столица и тази година бе едно от големите предизвикателства за археолозите. Те съсредоточиха вниманието си върху укреплението на ханската резиденция от края на 8 и началото на 9 век. При разкопките те откриха изключително ценна находка. Ново, неизвестно защитно съоръжение, по-ранна дървена крепост, която беше абсолютно непозната досега, в повече от 100-годишните проучвания на Плиска и което обещава през следващата година да ни акцентира вниманието върху един неизследван терен в северозападната част на вътрешния град.

Археолозите се надяват да попаднат и на останките на по-ранната резиденция на българските владетели, обитавали Плиска през 8 век.
В изкопите открили глинени и стъклени съдове и огромно количество животински кости. Те се оказват ценен материал и дават основание на учените да твърдят, че българите през Средновековието са се занимавали предимно със скотовъдство.

Проучванията на Плиска ще продължат и през следващата година, въпреки че за разкопки ще бъдат отпуснати значително по-малко средства.