Все още много хора не знаят как точно ще гласуваме на изборите 2 в 1. Това важи преди всичко за  жителите на големите села, които единствено на тези избори ще дават гласа си четири пъти.

Кои са най-важните неща на изборите, за да бъде вотът ви признат?

Оригиналният вид на тазгодишните бюлетини е една от най-строго пазените тайни - четири вида, с различни големини, като най-голямата достига дължина от около метър и 20 сантиметра. Именно поради тази причина преди да влезете в избирателната секция много добре трябва да се запознаете с образците.

„Тези бюлетини за първи път ще бъдат на кочан. Членът на СИК взима бюлетината от кочана и я подпечатва с един печат на гърба. Разгъва бюлетината и ги подава на избирателят. Той се уверява, че няма отразен  вот вместо него”, каза говорителят на ЦИК Бисер Троянов.

Във всяко едно помещение за гласуване ще бъде отбелязан и начинът на гласуване, който е само - знак Х.

Задължително отбелязването му върху бюлетината става само със син химикал в рамките на едно квадратче.

Не се притеснявайте, ако при отбелязването на вота химикалката излезе малко извън квадратчето. Но в никакъв случай не трябва да засегне съседния квадрат. Тогава бюлетината става невалидна и трябва да поискате смяна.

Имате право само на една грешка

При излизането от "тъмната стая", независимо със сгрешена или вярна бюлетина, задължително тя трябва да е сгъната, за да не се вижда начина, по който сте гласували, дори и при грешка.

„Ако бюлетината е по-дълга и тя е сгъната с две фабрични сгъвки и той може да я сгъне по начин, по който фабричните  сгъвки позволяват. Сгъната бюлетина с един печат се подава за втори печат на член от СИК. Избирателят не предоставя бюлетината на члена на СИК и никой не гледа как е отразен вота вътре”, обясни Троянов.

Заради изборът 2 в 1 гласуването тази година ще е малко по-сложно - в две урни и с три, или четири бюлетини. Всъщност най-много бюлетини ще има в големите села, като например хасковското село  Узунджово, където хората ще упражнят четири вота в един ден - за президент, за кмет на община, за общински съвет и за кмет на кметство.

Подсказването на избори е забранено

Забранено е също снимането на бюлетините. При такъв случай, както и ако демонстративно сте разгънали бюлетината при излизане от помещението за гласуване, ще бъдете отстранен от изборите и вотът ви няма да бъде приет.

От Централната избирателната комисия призовават избирателите да не разчитат, че ще гласуват на същото място, на което са гласували на предишните избори и да направят проверка предварително. Има три възможности. На страницата на ГРАО - www.grao.bg/elections Или чрез SMS с вашето ЕГН на номер 14726. Изписват се само десетте цифри на единният граждански номер. Цената на един есемес e 25 стотинки без ДДС. Проверка за мястото за гласуване можете да направите и на безплатен телефон 0800 1 4726.