Безпрецедентна атака срещу МВР предприеха по едно и също време премиерът Бойко Борисов и парламентарната опозиция. От изказванията стана ясно, че „кръстосаният огън „  не е предварително планиран, но е ясно, че словесната стрелба срещу министерството съвпада с пресконференцията на Цветанов, на която се похвали с разкрито изнасилване и убийство.

Социалистите се готвят да искат поредния вот на недоверие към кабинета "Борисов".

Докато нападките на опозицията бяха изцяло насочени към Цветанов, критиките на премиера визираха "непрофесионалните дайствия" на подчинените на министъра.

„МВР като стил трябва да забрави превишаването на правомощията, които имат в една такава акция. Има двама униформени полицаи, отиват и провеждат проверката. И с това се приключва цялото мероприятие”, заяви Борисов след първата си среща с новия президент  по повод случая „Мировяне”.

Борисов , който преди два дни поиска оставки в МВР, заради твърденията на семейство Начкови за полицейска бруталност, сега заяви, че е доволен от наказанията, който Цветанов раздаде.
Вместо  оставки, трима полицаи бяха наказани с порицание и мъмрене. Това са шефът на СДВР Валери Йорданов, началникът  и  ръководителя на сектор икономически престъпления във Второ районно.

„Изпълниха моята воля, наказаха тежко участниците в тази акция. Надявам се, че министър Цветанов ме е разбрал правилно, че това не може да бъде стил и действие на МВР и че в подобен следващ случай действително трябва да си отидат и големи началници от министерството”, заяви премиерът.

Борисов каза, че вчера се е срещнал с всички служители на МВР, които са участвали в акцията в Мировяне. „Грубо превишаване на правата. Аз съм ги санкционирал многократно”, добави той.

Не може ГЕРБ да се свързва с полицейско насилие

След като инспектира отсечка от строежа на столичното метро, Борисов отново говори по темата.  Обясни, че е казал на министър Цветанов, че партията, която проповядва гражданско и европейско развитие на България, не може да бъде свързана с подобни непрофесионално проведени операции.

Под непросефионално проведени операции освен случая Мировяне, Борисов визира и самоубийството в Перник на заподозрения по случая "Мирослава".

"Ако има политическа грешка, винаги съм казвал, че всеки в ГЕРБ носи политическата си отговорност", отговори Борисов на въпроса при други сигнали за полицейско насили дали ще поиска оставката на Цветанов.

Премиерът каза още, че ако Цветанов брани непрекъснато подчинените си, накрая цялата тежест ще отиде при него.

Премиерът безсилен пред Цветанов

Парламента опозицията  отново нападна МВР и поиска изслушване на премиера за валящите сигнали за полицейско насилие. Социалистите дори поискаха да се създаде специална анкетна парламентарна комисия.

Ние оставаме с впечатление, че министър-председателят не може да разпореди каквото и да било на вътрешния министър. Бит е човек с електрошокова палка, което означава, че насилието ескалира, заяви лидерът на ДСБ Иван Костов.

Само преди ден стана ясно, че в ботевградското село Скравена младеж е бил „съветван” с електрошокова палка от полицаи, за да си признае, че е драскал свастики.  

Извършилите полицейското насилие да получат своето адекватно наказание, а не порицание просто и тогава ние ще говорим просто за поредна проява на полицейско насилие. Ако това не се случи, ние ще трансформираме въпроса, който чухме от Иван Костов, или силното усещане за безвластие ще се окаже, че е силно усещане за силова власт, коментира Лютви Местан от ДПС.

Георги Божинов от БСП каза, че „Това е повече от обикновено насилие”. Не само за да отидем по-нататък, а и за да се доближим до истината, смятаме, че в случая имаме работа с насилие за политически цели.

Цветанов се оплака от "политическо насилие"

Докато в парламента МВР бе остро критикувано, на пресконференцията си вътрешният министър се оплака от "политическо насилие".

Той заяви, че ще отиде в парламента, "за да разясни конкретен случай на опит за натиск срещу него".

"Да обясня на тези, които днес излизат да говорят от трибуната тези несъстоятелни неща, за това как всъщност срещу мен лично се е оказвало политическо насилие, за да мога да осуетя правораздаването по едно конкретно дело и то от конкретен политик в българския парламент", каза министърът.

МВР „консултира” експертизи за полицейско насилие

Зачестилите обвинения в полицейско насилие ясно са принудили МВР да промени цялостно тактиката си. Досега министерството отричаше да има превишаване на правомощия и назначаваше вътрешноведомствени проверки, които завършваха повече от очаквано.

Сега от думите на шефа на областната дирекция на полицията в София  стана ясно, че силовото ведомство е започнало да инспектира достоверността на медицинските свидетелства чрез "консултация със съдебен медик от наша страна".

Николай Николов участва в пресконференцията на министъра, за да даде подробности по случая с изписването на фашистки и нецензурни надписи на пощата и 15 къщи в ботевградското село Скравена.

Преди ден бившият вътрешен министър и депутат от БСП Михаил Миков показа експертиза на 18-годишния Петер Иванов, арестуван за графитите. Според медицинското свидетелство Петер Иванов има наранявания от електрошокова палка по шията, ръцете и краката.

Полицейският началник каза, че вътрешната проверка не е установила насилия. От консултацията на експертното заключение, издадено в Александровска болница на Петер Иванов, дори станало ясно, че момчето е имало достатъчно време след освобождаването си от ареста "да си причини сам тези петънца". Освен това, уточни полицаят, в ботевградската полиция не разполагат с електрошокови палки.

Гражданско насилие над полицията

По време на пресконференцията, главният секретар на МВР Калин Георгиев изнесе данни за броя  на пострадалите полицаи през 2010.

"Много неща се изприказваха за полицейското насилие и мисля, че ви стана ясно, че нито едно съмнение не е останало неразгледано.

Калин Георгиев припомни двата смъртни случая на полицаи, регистрирани в провинцията. При първият бе застрелян униформеният Любомир Митов, а при вторият – пиян мъж наръга смъртоносно служителя на реда Бончо Чернев. Освен тези трагични инциденти през въпросната година 9 полицая са получили тежки или средни телесни повреди при изпълнение на служебните си задължения, а общо 142-ма са леко пострадалите.

"Моля ви да не звучи като оплакване, моля само да го отчетете като факт", завърши изявлението си главният секретар. Думите му бяха подкрепени от Цветанов, който заяви, че "никой не е в състояние да изчисли енергията, нервите и всичко това, което в момента полицаите изпитват като натиск".

Всички сте маскари! Аз – справедлив борец с престъпността

След като изпълни заканата си и отиде в парламента,  министърът на вътрешните работи обвини цялата опозиция във всевъзможни грехове, а себе си определи като единствен обективен изразител на обществената жажда за справедливост.

След като повтори позицията си по темата полицейско насилие, Цветанов премина в нападение.
Политиката не я разбирам като популизъм и голословно приказване. Българските граждани искат справедливост. Нека всички да се обединим около толерантността, каза Цветанов.

След това свърза Петър Стоянов – Сумиста, основен обвиняем по делото „Килърите”, с БСП, а Алексей Петров с правителството на Иван Костов.

„Вие толерирахте това, което се случваше. Защо не чух разграничаване от ПГ на Коалиция за България за Пешо Сумиста? Трябва да положите усилия да подкрепяте сигурността”, обърна се Цветанов към лявата страна на залата и попита Сергей Станишев каква отговорност ще поеме за отвличанията.

След това каза, че от делото „Октопод” ще стане ясно „всичко, което е правило правителството на Иван Костов”.

После Цветанов нападна Лютви Местан.

"Господин Местан, искам вие като човек, който всъщност сте депутат от Старозагорския многомандатен район, искам да ми кажете – вие проявявал ли сте интерес по разследването на Иса Бесоолу? Който в момента получи присъда, условна. И дали сте оказвали някакъв натиск върху правоохранителната и правораздавателната система? И дали търсите съдействие на по-горни инстанции това нещо да бъде решено? Защото той е ваш близък и той е част от вашата кампания, която всъщност вие е подпомагал. Само да ви кажа, господин Местан, че разследването по този случай, не е започнало от министър Цветанов. Действията, които са предприети, са започнали точно от министър Миков".

Всъщност тези думи са единствената връзка, която може да се направи с оплакването на Цветанов от „политическо насилие”.

Министърът е един страхливец

Цветанов си тръгна веднага след изявлението си от трибуната и не му отговорите на опозицията. Това даде повод на Иван Костов да го определи като „страхливец”.

„Гнусна инсинуация е опитът да бъда сочен с пръст за делото „Октопод”. Това са думи на министър, който излиза от релси, който не може да се концентрира върху конкретиката, да свърже фактите. Министър, който не може дори да остане в залата, за да изслуша лицата, които сочи с пръст. Ние имаме за министър на вътрешните работи един страхливец. Казвам го в очите на цялото Народно събрание и отговарям за думите си”, заяви Иван Костов.

Лидерът на БСП  отговори на нападките за Петър Стоянов – Сумимиста и с отвличанията по времето на тройната коалиция с въпроса: „Защо Любомир Илиев, с прякора Къдравия, (ромски барон, обвинен и задържан за подготовката на няколко убийства) е бил в парламента и е седял във Вашата парламентарна група?”.

На обществото му дойде до гуша от манипулациите на министъра на вътрешните работи и от това, че МВР се използва за политически цели, добави Станишев.

След това дойде и редът на Лютви Местан, който обясни, че  с писмо до главния прокурор е питал, защо посоченият от Цветанов кандидат за депутат е бил подслушван незаконно по време на предизборната кампания.

„Що се отнася до подмятанията Ви – г-н Иса Бесоолу не е помагал просто за кампанията на г-н Местан и ДПС, той беше 4-ти в листата на ДПС в Стара Загора и аз се обърнах и към Вас с молба - да снемете политическата поръчка, ако има такава”, добави Местан.

Плевнелиев: "Няма да бъда коментатор на всяка случка"

Междувременно новият президент Росен Плевнелиев за пръв път коментира ситуацията около МВР с думите, че няма да бъде коментатор на всяка случка, всеки ден, която се случва.  
Президентът отговаря за процеси, за модели, т.е. аз ще следя конкретни казуси, но в тяхното развитие, лаконично обясни държавният глава.

Плевнелиев все пак е доволен от трите наказания на полицаи за издънката на МВР по случая „Мировяне”.