
Ядреният опит е бил извършен в 4 часа и 35 минути българско време. В района на взрива е било регистриран трус с магнитут 4,2 по скалата на Рихтер, а в съседните страни Южна Корея и Русия магнитутът е бил 3,8. Експериментът е бил осъществен на около 385 километра североизточно от столицата Пхенян и на около 130 километра от границата с Русия.
Севернокорейските власти съобщиха, че няма опасност от радиокативно заразяване след взрива. Според Франс прес властите в Пхенян предупредили Китай 20 минути преди експлозията, а от своя страна китайските власти са уведомили Съединените щати, Япония и Южна Корея. Сеул прекъсна хуманитарните помощи за северния си съсед и приведе армията в повишена бойна готовност. По най-охраняваната граница в света обаче не се забелязва активизиране на военни части. Северна Корея предупреди на 3 октомври, че възнамерява да извърши ядрен опит. Три дни по-късно Съветът за сигурност гласува резолюция, с която призова Пхенян да не извършва такива опити и да се завърне към многостранните преговори за ядрената програма.
* * *
Ядреният опит на Северна Корея предизвика тревога в целия свят и вълна от негативни реакции. Лидерите на двете водещи ядрени държави в света - Джордж Буш и Владимир Путин - остро осъдиха действията на Пхенян. Експериментът предизвика най-големи безпокойства в Япония и Южна Корея.
Ядреният експеримент идва само три месеца, след като режимът в Пхенян извърши серия опити с балистични ракети. Ракетният арсенал на страната позволява да бъде достигната всяка точка от територията на Япония и Южна Корея, а по непотвърдени данни една от тестваните ракети може да достигне бреговете на Америка.
Но Му Хен, Президент на Южна Корея: “Южна Корея няма да търпи и да приема това, което върши и което е вършила в миналото. Нашата страна неотстъпно ще се стреми към стратегически координирани мерки за разрешаване на ядрената криза.”
Шиндзо Абе, Премиер на Япония: “Разработването и притежаването на ядрени оръжия от северна Корея ще промени драстично обстановката на сигурност в Югоизточна Азия и ще даде началото на нова опасна ядрена ера. “
Европейският съюз и НАТО също осъдиха експеримента.
Яп де Хоп Схефер, Ген. Секретар на НАТО: “Повече от ясно е, че аз мога само да осъдя този опит възможно най-остро. Това поведение е против интересите на цялата международна общност, която поиска Северна Корея да не върши това. Това е недопустимо. Това не е само заплаха срещу мира в региона, но заплаха срещу мира в целия свят и изисква най-остро осъждане от световната общност.”
Хавиер Солана: “Това също така е лоша новина за народа на северна Корея. Правителството на страната харчи огромни средства за нещо, което не е от полза на населението, докато то продължава да живее в глад и мизерия.”
Иран също осъди опита и заяви, че светът трябва да е свободен от ядрени оръжия. Тази вечер Съветът за сигурност на ООН спешно ще обсъди създалата се ситуация.
Целият свят е изключително разтревожен поради две причини. Едната е, че днешният опит показва, че Северна Корея наистина разполага с възможности за създаване на ядрена бомба. Първоначалните данни на южнокорейски специалисти, че взривното устройство е било около 800 тона тринитротолуолов еквивалент, бяха коригирани от руските военни, според които бомбата е между 5 и 15 килотона. В най-лошия случай това е колкото бомбата, пусната над Нагасаки. Втората причина за тревога е, че Северна Корея става световна ядрена сила.
Официално признатите ядрени страни са петте държави постоянни членки на Съвета за сигурност. Опити са извършили и Индия и Пакистан, които не са подписали Договора за неразпространение на ядреното оръжие. Проблемът със Северна Корея е непредвидимостта на режима в Пхенян и на лидера Ким Чен Ир. Ето какво е съотношението на ядрените сили по света.
Договорът за неразпространение на ядреното оръжие признава за ядрени сили Съединените щати, Съветският съюз, а сега правоприемникът Русия, Франция, Великобритания и Китай. Тези страни са извършили опити с ядрени устройства преди 1 януари 1967 година, а договорът бе приет на 1 юли 1968 година. През пролетта на 1998 година успешни ядрени експерименти осъществиха Индия и Пакистан. Двете страни имат договореност да не нападат ядрените си съоръжения. За Израел се предполага, че разполага с ядрено оръжие, но Тел Авив никога не е оповестявал за ядрени експерименти. Няколко страни като Южна Африка и Бразилия доброволно са се отказали от разработването на такива оръжия.
Програми са разработване на атомна бомба са имали Ирак и Либия, а по подозрения на Международната агенция за атомна енергия ядрените разработки на Иран биха позволили създаването на атомна бомба. От взривяването на първото ядрено устройство от съединените щати през лятото на 1945 година досега са извършени над 2 000 такива експеримента. Действията на Северна Корея будят тревога, защото през 2003 година страната излезе от Договора за неразпространение на ядреното оръжие.
Пхенян обвинява Съединените щати, че имат ядрени оръжия в Южна Корея. Вашингтон отрича, но досега не е допускал инспекции в своите бази в южната част на полуострова.
* * *
Българското министерство на външните работи също осъди извършения от Северна Корея ядрен опит. В специална декларация се изтъква, че този провокативен акт представлява заплаха за международния мир и сигурност и се призовава международната общност ясно и категорично да реагира на подобни действия, които имат негативни последствия не само върху сигурността на Корейския полуостров, но и върху стабилността на целия регион на Североизточна Азия.
Заместник-министърът на външните работи Феим Чаушев е запознал посланика на Корейската народнодемократична република в София Зо Сунг Джу с позицията на България.