
Действията на режима в Пхенян предизвикаха остри реакции по целия свят. Според първоначалните данни взривът е бил подземен и е предизвикал трус с магнитуд от 3,5 по скалата на Рихтер. Севернокорейските власти твърдят, че опитът е успешен и няма изтичане на радиация. Миналата седмица режимът в Пхенян оповести, че ще извърши ядрен опит. Според официалното изявление той е в отговор на американските заплахи и икономически санкции.
Новината дойде само три месеца, след като Северна Корея разтревожи света със серия тестове на балистични ракети. Държавният департамент на Съединените щати предупреди, че те са заплаха за световния мир. Вашингтон осъди ядрения опит като провокация и поиска незабавни действия от страна на Съвета за сигурност на ООН.
Гражданите в Южна Корея са сериозно обезпокоени от действията на северния съсед. В Сеул властите приведоха въоръжените си сили в повишена бойна готовност.
По-късно днес Съветът за сигурност ще се събере на извънредно заседание, за да обсъди отговора на Световната организация на извършения от Северна Корея ядрен опит. Очаква се Съединените щати, Южна Корея, Япония и Австралия да настояват за най-строги санкции спрямо режима в Пхенян. Съветът за сигурност има право да наложи различни търговски и финансови санкции. В краен случай, съгласно Седма глава от Хартата на ООН, той може да гласува дори и въоръжена намеса, за да се гарантира спазването на приетите резолюции.
***
Северна Корея е осмата държава в света, която извършва ядрен опит. Официално признати за ядрени сили са петте страни постоянни членки на Съвета за сигурност.
Над 2000 ядрени опита са извършени досега в света. Първата експлозия на ядрена бомба е през юли 1945 година в Съединените щати. Това е и единствената досега държава, атакувала с ядрени оръжия вражеска територия.
Договорът за неразпространение на ядреното оръжие от 1968 година признава за ядрени сили Съединените щати, Съветския съюз, Франция, Великобритания и Китай. От тези страни последна Франция извърши ядрени опити през 1996 година. Две години по-късно първите си опити с атомни бомби извършиха Индия и Пакистан, които не са подписали договора. Съединените щати са извършили най-много изпитания - 1032, а Съветският съюз - 715.