Състоянието на нападнатата от мечка Галя Димитрова е стабилизирано, но тя има много наранявания. Сестра й, която й е помогнала да се спаси, каза, че мечката почти е свалила скалпа на пострадалата. Единствено това, че жената е успяла да се окопити и да започне да замерва животното с камъни, и бързо да извика помощ е спасило сестра й от смърт.
Хората в региона смятат, че най-големият проблем е, че има прекалено много мечки. При максимално допустим брой, сравнено с мястото наоколо, трябва да има около 100 – 120 мечки, а те са над 280.
Галян Минчев, директор на Регионалната инспекция по околната среда и водите съобщи, че не се знае точният брой на кафявите мечки в региона, защото процесът е сложен:
"Научните методи, които дават най-точна представа, първо за броя, това е така нареченото събиране на проби и анализирането им, като ДНК анализ. Това е най-точният научен метод, който дава точният брой на мечките, докато таксациите, които се извършват по определени маршрути дават само прираст на вида кафява мечка. Това е сложен метод от гледна точкса на времето, което е необходимо и другото – средства, които трябва да се изразходват, за да се направи ДНК анализ и да се преброи точно колко мечки има в региона”
Преброяване само с ДНК анализ никога не е правено, уточни още Галян Минчев.
"Преди година и половина събрахме проби, дадохме, но все още нямаме резултати. Относно таксациите, има маршрути, правени са, но специално в региона тук, като цяло, тя няма да даде точния брой на мечките, а техния прираст”.
Никой не знае колко точно мечки има в региона, каза още Галян Минчев. Той съобщи още, че не е открита лежанка, където да е пребивавала мечката.
"Явно е нещастен случай от гледна точка на това, че хората, които са излезли рано сутринта за гъби, в този момент са пресекли пътя на мечката, която явно се е придвижвала от едно място към друго, там, където й са лежанките. Нямало е други следи. Дори пресни следи и изпражнения не са намерени, от тази гледна точка, че тя не е пребивавала там, буквално”.
На въпроса, дали това е същата мечка, която е нападнала предиешния човек, Галян Минчев заяви, че все още не се знае и могат само да гадаят. Очакват резултатите от ДНК анализ, за да потвърдят, че евентуално това не е мечката, която е била на мястото на трагичния инцидент в село Кутел.
Галян Минчев съобщи, че ще раздават брошури на хората и специалисти ще разискват проблема с населението. Това ще започне от понеделник, 19 юли, по график. Също така ще бъдат раздавани електропастири и специални спрейове на местните хора, които са много изплашени.