Два екипа на две смени работят по 12 часа, седем дни в седмицата. Без тази актуална карта, земеделските стопани няма да могат да кандидатстват за финансиране от европейските фондове.

Ортофотокарта е карта, направена или от сателитни снимки, или от снимки заснети със самолет от 6 километра височина.

“Там, където има постоянно наводнени земи или овлажнени се развива специфична растителност, която също се вижда по специфичен начин. Там, където земята не е обработвана дълго време и има бурени също начинът, по който се вижда на снимката е специфичен, при това говоря за неща, които не зависят от времето на снимане, в кое време на годината е заснето мястото.”

Така може да различиш кое е лозе, кое нива със слънчоглед или царевица. Това, което се вижда на компютъра се разпечатва и се получава ортофотокартата на дадено землище.

Границите на имота се очертават така, както се виждат от въздуха. Но тъй като снимките са разположени в правоъгълна координатна система, при очертаването на имота границите по ортофотокарта и кадастър съвпадат. Взети са всички мерки за защита срещу загуба на данни.

"Всеки дигитализатор има право само да чертае блокове. Има друг екип от специалисти, по-високо квалифицирани, които имат право само да ги проверява, но те пък нямат право да правят редакция на тези блокове.”

Всяка седмица се дешифрират от 12-хиляди километра от територията на България. Ортофотокартата ще е готова до средата на октомври. Именно въз основа на нея българските фермери ще получават субсидии от Европейския съюз. Условието е земята да не е по-малко от 10 декара и да се обработва.