
Посланикът на Русия в Световната организация Виталий Чуркин съобщи, че е обърнал внимание на колегите си в Съвета за сигурност върху сериозните провокации, извършени в последно време от грузинските власти. Руският посланик обвини Тбилиси, че иска да увеличи напрежението около сепаратисткия район на Абхазия, изпращайки войски в Кодорската долина в нарушение на резолюцията на Съвета за сигурност и двустранните споразумения. Чуркин каза, че е поискал от партньорите си в Съвета за сигурност да призоват грузинските власти към въздържаност.
Президентът на Грузия Михаил Саакашвили обаче смята, че случилото се раздухва повече от необходимото: “Ние съблюдаваме юридическите процедури и правата на всички ще бъдат защитени. Не мога да разбера цялата тази истерия - да се евакуират всички руснаци и техните семейства. В Грузия никой не заплашва семействата на руските военни. Грузия е правова държава и иска и другите да спазват законите й”.
Един от руските офицери вече беше освободен. САЩ призоваха Москва и Тбилиси да си сътрудничат за "целесъобразно и незабавно решаване на възникналите между Русия и Грузия разногласия в дух на взаимно уважение".
Русия започна да изтегля част от дипломатическия си персонал от Грузия заради конфликта с властите в Тбилиси, които обвиниха в шпионаж четирима руски офицери. Два самолета са извели от страната около 80 руски дипломати и техните семейства, съобщи източник, пожелал анонимност. Днес четиримата офицери се явиха на предварително изслушване пред грузински съд. Магистратите решиха двама от тях да останат два месеца в затвора, докато се води разследването, съобщи Франс прес. Изслушването на другите двама продължава.
Поредният конфликт между Русия и южната й съседка се разрази вчера, когато грузинските власти арестуваха четирима руски офицери по обвинения в шпионаж, а полиция огради руската военна щабквартира в Тбилиси. Тя отговаря за двете руски бази, останали от съветско време, които трябва да бъдат закрити през 2008 г. Базите са допълнителен извор на напрежение между двете държави. Руският посланик в Грузия Вячеслав Коваленко, който също бе отзован, изрази недоловството си от развоя на събитията.
Вячеслав Коваленко, посланик на Русия в Грузия: "От нашата гледна точка сегашната ситуация е неприятна и аз много съжалявам, че се стигна до нея. Дойдох тук с добри намерения. Главната ми цел винаги е била да развивам приятелските отношения с Грузия, но за нещастие това не се случи заради действията на грузинските власти."
Президентът Владимир Путин засега не е направил публично изявление по кризата. И днес той остана в Сочи, където се провежда икономически форум. Руският посланик в ООН обаче призова Съвета за сигурност на световната организация да порицае Грузия за "опасните й и неприемливи действия" в сепаратисткия район на Абхазия. По думите му Тбилиси иска да увеличи напрежението в региона, изпращайки войски в Кодорската долина в нарушение на резолюцията на Съвета за сигурност и двустранните споразумения.
Международният редактор Соня Жечева ще обясни причините за периодичните конфликти между Русия и Грузия след разпадането на Съветския съюз.
Има няколко фактора за дълголетното напрежение между Грузия и Русия, което периодично избива в открити конфликти. Един от тези фактори е решението на Тбилиси да поеме по собствен път и да предприеме политика на сближаване със Запада. Отношенията между двете държави силно се обтегнаха преди три години, когато президент на Грузия стана американският възпитаник Михаил Саакашвили. Той обеща, че ще извади страната от орбитата на Москва и ще работи за присъединяването й към НАТО и Европейския съюз. Друг източник на конфликти са Абхазия и Южна Осетия, които искат автономия в рамките на грузинската държава. Москва подкрепя сепаратистките настроения. Напрежение предизвиква и наличието на две руски бази на грузинска територия. Освен това Тбилиси обвинява Москва, че води икономически война, забранявайки вноса на грузински вина в Русия. Ето и подробностите за напрежението между двете държави.
Разривът в отношенията между Грузия и Тбилиси се дължи най-вече на исканията на грузинците за изтегляне на руските военни бази от тяхна територия, както и заради претенциите на живеещите в Абхазия и Южна Осетия да добият законна автономия в рамките на грузинската държава. Русия има две военни бази останали още от съветско време - в Аджария и в населената предимно с арменци област Самтце - Джевахети. Москва и Тбилиси са близо до споразумение за военните бази, като се договарят възможните срокове за закриването им. През миналата година грузинските власти няколко пъти предупредително им спираха тока и водата.
Жителите на Абхазия и Южна Осетия искат техният статут да бъде най-сетне решен. Москва подкрепя сепаратистките настроения с аргумента Косово - защо на сръбската провинция се дава статут на автономия и дори се върви към независима държава, а на рускоезичното население в Грузия - не? В тези два района има руски части, които се водят "миротворчески" и са изпратени с мандата на ОНД. Грузинските власти обаче виждат в тяхно лице гарант за сепаратистките амбиции на рускоезичните грузинци.
През пролетта Русия обяви "винена война" на Грузия, малко след като приключи газовата война с Украйна. Руските власти забраниха продажбата на прочутите по цял свят грузински вина с аргумента, че не отговарят на санитарните и хигиенни стандарти в Русия.
Руският министър на отбраната Сергей Иванов обвини новоприетите страни в НАТО, че незаконно продават оръжие съветско производство на Грузия. Той направи изявлението в словенския курорт Порторож, където се провежда среща на Североатлантическия алианс.
Сергей Иванов не уточни за кои страни става въпрос, но от думите му може да съди, че е имал предвид седемте източноевропейски страни, които се присъединиха към алианса през 2004 г.
Сергей Иванов: “В дадения случаи много страни от НАТО нарушават общоприетата световна практика и правила за търговия с оръжие и фактически дискредитират сертификата за краен клиент. “
Руският министър изтъкна още, че износът на съветски оръжия в региона става при стриктната уговорка, че те няма да попадат в ръцете на трети страни. Според Иванов това означава, че тези страни нарушават световната практика.
Според него арестът на руските офицери представлява опит да бъдат принудени войските на Русия да се изтеглят от Грузия, за да могат грузинските власти да решат по военен път конфликтите в проруските отцепнически райони Абхазия и Южна Осетия. Генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер призова за намаляване на ескалацията на напрежението между Русия и Грузия.