Дни преди вота избухна скандал, свързан с компютърен шпионаж.
Броени дни преди изборите, партиите продължават да лепят плакати и да агитират до последния момент. Безработицата е един от основните въпроси в предизборната кампания. Опозицията обвинява управляващите, че не са успели да разкрият достатъчно работни места, както и че манипулира статистиката за истинския брой на безработните.
Политическият редактор от местния "Дагенс Нюхетер" Хенрик Брорс отбелязва, че "делът на отпускарите по болест е много висок - Швеция има най-здравия народ, но най-дългите в света опашки пред лекарските кабинети". Някои данни сочат, че безработицата е 15%.
Според последните проучвания коалицията между Социалдемократи, зелени и леви, водена от Йоран Першон ще получи 46.9 на сто от гласовете, докато опозицията има с 1% повече. Така че страната може да се окаже изправена пред германския модел - двете големи сили в коалиция.
Социалдемократите не виждат причина да се променя системата, довела до силен икономически растеж успоредно с изгоди за обществения сектор, отбелязва Би Би Си.
Въпреки че Швеция е смятана за спокойна в политическо отношение страна, и тук скандалите в предизборната кампания не липсват. Млад активист на Либералната партия през последните шест месеца е успявал да влиза във вътрешната компютърна мрежа на социалдемократите и така е научавал тайни стратегии от кампанията им, давайки коз на собствената си партия - до преди две седмици.
Първоначално либералите твърдяха, че партийни функционери не са знаели за аферата, но след това висши ръководители подадоха оставка, когато се разбра, че са знаели за хакерските умения на своя съпартиец. Сега те са обвинени в компютърен шпионаж.
