Според становище на сръбския парламент Косово и Метохия е неделима част от Сърбия и в новата конституция трябва да бъде записано, че областта ще има съществена автономия в рамките на страната.
Становището бе прието, след като представителите на преговорния екип в присъствието на президента и премиера Борис Тадич и Воислав Кощуница представиха доклад за преговорите за статута на Косово. Ако Сърбия арестува и предаде издирвания за военни престъпления лидер на босненските сърби Ратко Младич до ноември, Белград може да получи отлагане на резолюцията за бъдещия статут на Косово - това е уверила американската администрация, пише вестник “Блиц”.
Без решение за окончателния статут на Косово, сърбите в областта живеят в несигурност. Международната общност се надява въпросът да приключи до края на годината. От ООН уверяват, че се прави всичко възможно за това косовските сърби да имат нормален живот и да останат по родните си места.
Град Косовска Митровица е разделена на северна сръбска и южна албанска част - чрез река Ибър и с присъствието на полицията на ООН и войниците на НАТО. На брега на реката е началното училище, което през последните седем години е дом за около 200 сърби - бежанци от собствената си страна. Избягали от домовете си от страх и от отмъщението на албанците.
Сръбското село Свиняре бе опустошено след бунтовете на албанците преди две години. Над сто къщи бяха разрушени. След това със западна и правителствена помощ бяха възстановени. Собствениците им обаче не се върнаха.
От наследника на разформированата Армия за освобождение на Косово - Корпуса за защита на Косово, твърдят, че се грижат за сигурността на всички, без значение на етническия произход. Деветдесет процента от населението в областта са албанци. След конфликта и бомбардировките от 1999 година останаха около 100 000 сърби.
