Контактната група иска решение за статута на Косово до края на годината?

“Ние подкрепяме тази позиция, защото смятаме, че въпросът със статута трябва да се реши. Тази несигурност не помага на никого - нито на Косово, нито на Сърбия, нито на региона. Затова мисля, че отлагане на решението няма да е от полза за никого. “

При какви обстоятелства може да се стигне до забавяне ?

“Не искаме никакви отлагания, затова не искам да говоря за никакви забавяния.”

Коя е най-твърдата и нежелана, но възможна реакция на Сърбия?

“Надявам се, че какъвто и да е статутът, каквото и да реши Съветът за сигурност, то ще бъде прието от Белград. Надяваме се, сърбите да не напускат Косово. Наистина се опитваме, с всички сили, да създадем условия, които да осигурят нормален живот за сърбите. В Косово ще има международно присъствие, което ще гарантира, че споразумението се спазва. Най-лошо за нас ще е сърбите да се изселят от областта. Ние не искаме това, напротив, искаме тези, които са напуснали, да се върнат. Другото, което не искаме е разделяне на Косово. Северната част е населена и контролирана от сърбите - това е добре, то е естествената демографска картина. Но северът не трябва да се отделя, трябва да остане част от Косово. Чрез децентрализацията на властта, тези общини ще могат да се самоуправляват.”

Предвиждате ли възможността за дестабилизация на Сърбия и региона - имам предвид, че ако Косово получи независимост, сърбите в Босна или албанците в Македония също може да поискат да се отделят и да получат независимост?

“Какъвто и да е изходът от преговорите за статута, а аз не искам да го предопределям, най-добре е проблемът да бъде решен. Най-лошото е решението да се отложи, да продължи несигурността. Макар да има трудности, в дългосрочен план разрешаването на този проблем ще позволи на всички, на целия регион да продължи напред - това е едно от следствията на разпадането на Югославия. След като се реши този въпрос, ще може да се върви напред. Бъдещето е в Европа, за всички. Докато този проблем ни притиска, пътят към бъдещето е затруднен.”