За пореден път Буш се закани да залови Осама бен Ладен и други терористи от Ал Кайда и да ги изправи пред правосъдието. Той помоли за подкрепа за продължаващите операции в Ирак, защото изтегляне от страната би било огромна грешка. Според него, Близкият изток ще прелее от терористични държави, ако Съединените щати и съюзниците им не победят във войната с екстремизма. "Америка не искаше тази война. Всеки американец би искал тя да е приключила. Но войната не е свършила и няма да приключи преди ние или екстремистите да излезем победители", продължи Буш. Според него тази война ще определи хода на 21 век и ще реши съдбата на милиони хора по света.

По-рано американският държавен глава присъства на възпоменателните церемонии в Ню Йорк, в Пентагона и в Пенсилвания. С падането на нощта над Ню Йорк два мощни лъча от прожектори се отправиха към небето в Манхатън, на мястото, където се издигаха разрушените кули-близнаци на Световния търговски център.

***
Не само американците продължават да понасят последствията от атентатите от 11 септември. Във Великобритания, особено след нападенията от 7 юли миналата година, се засилиха отрицателните нагласи спрямо мюсюлманите. Си Ен Ен ни среща с трима мюсюлмани във Великобритания с различна съдба, но с и тримата страдащи от негативното отношение.

Ужасът, който обхвана Ню Йорк преди пет години, разтърси и Лондон миналата година. При атаките срещу метрото и автобуса загинаха над 50 души. Два месеца по-късно Хамаса Кохистани стана първата мюсюлманка Мис Англия.

Хамаса Кохистани - Мис Англия 2005: “Дори когато отидох до фризьорския салон за сешоар, ме попитаха "Какво правиш сега?". Казах, че съм Мис Англия, а те отвърнаха "Да, но ти не си англичанка". Да, аз съм мюсюлманка. Шокът по лицата на хората всеки път, когато разбират, че ти не си един от тях, беше реакцията, с която се сблъсквах постоянно”.

Много от мюсюлманите, които са милион и половина във Великобритания казват, че в страната нараства ислямофобията. Понякога само това, че си мюсюлманин е проблем. Един на всеки шест жители на Лондон признава, че сменя мястото си в транспорта, за да не седи до мюсюлманин. Това отношение води до несигурност в самата общност и предразполага хората към екстремистки идеи.

Ханиф Кадир - служител в младежка организация: “Младите хора слушат посланията на радикалните водачи като Абу Абдула или Абу Хамза, които казват, че това е война срещу исляма и че всеки мюсюлманин е мишена. Те започват да вярват в това и лесно могат да бъдат привлечени към тези каузи”.

Заплахата от екстремизма води до постоянни обиски и арести на мюсюлмани. Повечето от тях бързо са освобождавани. Но остават с убеждението, че са жертва на ислямофобията. Много от изповядващите исляма казват, че им е омръзнало от враждебността, нападенията и обидите. Те просто искат да продължат живота си - дали на служител в младежка организация, на обикновен гражданин или на кралица на красотата.