Външният министър Ивайло Калфин посочи, че никоя страна в региона и в Европа няма да толерира съществуването на управление, което да е свързано с престъпни групировки, фундаментализъм и трафик на хора и оръжия. В същото време той изтъкна необходимостта от пълно сътрудничество на Сърбия с международния трибунал в Хага.
В срещата в София участват представители на страните от Контактната група - Русия, Великобритания, Съединените щати, Германия, Франция и Италия, на балканските страни, на институциите в Косово и администрацията на ООН, както и пратеници на Европейския съюз, НАТО и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.
При откриването на форума, българският външен министър Ивайло Калфин посочи, че се надява в следващите месеци да има напредък в преговорите и в кратък срок да бъде постигнато приемливо решение.
Изходът от преговорния процес за бъдещия статут на Косово ще засегне всички нас чрез влиянието върху регионалната стабилност. Статутът на Косово е важен елемент от регионалната и европейската архитектура на стабилност и сигурност и какъвто и да е той, не трябва да създава нова нестабилност в района на Югоизточна Европа.
Преговорите за окончателния статут на Косово започнаха през февруари във Виена, но досега не са дали резултат. Основните въпроси са децентрализацията на общините, опазване на културното и религиозното наследство и правата на етническите общности. Българската позиция е, че преговорите във Виена трябва да продължат и че пълният им потенциал все още не е изчерпан.
България ще приеме решение, което е резултат от преговори, с ролята на международната общност и което е добро за двете страни. Контактната група настоява въпросът с окончателния статут на Косово да бъде решен до края на тази година.
