На многохилядна демонстрация в чилийската столица Сантяго днес се стигна до сблъсъци с полицията.
Човешкият поток тръгна от центъра на чилийската столица и стигна до градското гробище, където е издигнат паметник на жертвите на военната диктатура.

На път за президентския дворец, където през 1973 сваленият държавен глава Алиенде се самоубива, за да не попадне жив в ръцете на метежниците, част от демонстрантите хвърлиха бутилки с боя и изпочупиха витрините на банки и магазини.
Полицията се намеси със сълзотворен газ и арестува 15 души. При размириците бяха ранени трима полицаи.

Преди 33 години кървавата смяна на властта в Чили е осъществена под ръководството на генерал Пиночет, който след това управлява 17 години.

На 11 септември 1973 г. военни самолети и танкове обсипват с ракети и снаряди президентския дворец в Сантяго, след като Алиенде отхвърля призивите да се оттегли доброволно. Най-малко 17 бомби били хвърлени срещу сградата, една от които попаднала право в нея. Военни източници посочват, че 64-годишният президент поискал петминутно спиране на огъня, за да подаде оставка.

Армията обаче отвърнала, че това е невъзможно, защото снайперисти, верни на държавния глава, били заели позиции по околните сгради. Според някои информации Алиенде се самоубил, за да не попадне в ръцете на превратаджаиите.

Недоволството срещу управлението на Алиенде назрява месеци преди преврата. Той е избран на изборите през 1970 г. само с 36 процента от гласовете, но не успява да спечели мнозинство в конгреса и постепенно авторитетът му отслабва.

Опитите му да преструктурира чилийската икономика водят до огромна инфлация и дефицит на хранителни продукти. Към продължителната стачка на шофьорите на камиони, които протестират срещу плановете му да национализира бранша, се присъединяват собствениците на магазини, които няма какво да продават. След преврата в Чили е установен военен режим, начело с генерал Аугусто Пиночет.

Съпругата на Алиенде и част от привържениците му получават политическо убежище в Мексико.

Хунтата се разправя жестоко с политическите си противници. По официални данни по време на 17-годишното управление на Пиночет са загинали или безследно изчезнали близо 3 000 души. Опитите да бъде осъден и до днес остават без резултат.