Да бъдеш мюсюлманин в Америка днес е цяло предизвикателство. В момента там живеят между 6 и 10 милиона последователи на ислямската религия. Те единодушно смятат, че пет години след мащабните нападения срещу Световния търговски център и Пентагона все още получават странни или неприязнени погледи от повечето хора, с които се разминават на улицата. Според мнозина погрешното разбиране за тяхната религия е по-скоро правило, отколкото изключение.

Хадия Мубарак е силно огорчена от този факт. Тя е председател на Асоциацията на мюсюлманските студенти за Съединените щати и Канада и е първата жена на този пост. Според нея атентатите от 11 септември са утежнили положението на мюсюлманите в Америка: "Определено усещам увеличаване на напрежението след 11 септември. Нещата са по-различни, отколкото преди пет години - сега има повече страх, повече неразбиране, пропастта между ислямския свят и Съединените щати се е увеличила. Това се отразява на начина, по който американците ни възприемат и се отнасят към нас".

Хайда разказва, че често когато спре на бензиностанцията или влезе в магазина, хората я гледат странно, или направо я питат защо е облечена така и защо носи забрадка. Младата жена споделя, че няма нищо против да е нещо като посланик на своята вяра. Тежко й е обаче, когато чува гневни призиви да си върви у дома, или когато я третират като чужденец.

Едва ли има мюсюлманин в Америка, който не се е сблъсквал с това, твърди Женийв Абдо. Тя е автор на книгата "Мека и главната улица" и през последните две години е пътувала из страната, посещавала е джамии, ислямски университети и центрове и е разговаряла с мюсюлмански лидери. Нейното мнение е, че младите мюсюлмани в Америка все повече се изолират от традиционния живот в страната. В резултат на това те избират ислямската идентичност пред американската: "Става дума за онези мюсюлмани, които се отдалечават от живота в тази страна и възприемат ислямската идентичност дори в по-голяма степен от родителите си."

Абдо смята, че живеейки в сянката на 11 септември, новото поколение американски мюсюлмани стават все по-религиозни. Това обаче не означава, че стават по-радикални. Според нея поведението на "посланици на вярата" като Мубарак е доста смело при положение, че според статистиката повечето американци не познават или приемат враждебно мюсюлманската вяра.