Новите цени на цигарите карат все повече пушачи да се замислят за отказване от вредния навик. Изследвания доказват, че всеки процент вдигнат акциз намалява с 0,07 на сто броят на пушачите. Не е много, но все пак е нещо...

Психотерапия и никотинозаместващата терапия - тези два метода се смятат за най-ефективните за спиране на пушенето. Въпреки, че у нас никотиновите пластири и дъвки се продават свободно в аптеките е хубаво да се консултирате със специалист по колко и колко дълго да ги ползвате.

„Ние предписваме никотинзаместващо лечение в първите 8 седмици, дотогава докато организмът съумее да се приспособи и да се справи с тъй наречения никотинов глад, излизайки от презумпцията, че чистият никотин не е вреден, вредна е цигарата”, каза д-р Георги Котаров, психиатър.

 

Според експертите цигарите се окказват на 9-ия път, след 8 неуспешни опита. По-трудният вариант е да се разчита единствено на волята. Центъра за опазване на общественото здраве и Регионалните му инспекции са местата, където може да се получи специализирана помощ.

„Каквото и да си говорим все пак 49,6% от българите не пушат от мъжете и съответно 70% от жените не пушат, и около една трета от тях никога не са пушили. Значи това е възможно, има начини да се справиш със стреса, да си изживееш живота и да посрещнеш всички трудности без да ставаш зависим от нещо и да се утешават по този не дотам здравословен начин”, коментира Елена Теолова, психолог.

Освен скъпо пушенето, както знаете е и доста вредно занимание, а според последните поправки в международния класификатор на болестите зависимостта към никотина е приравнена към хероиновата и кокаиновата зависимост.