След вчерашния отказ на Иран да спре обогатяването на уран, днес американската преса отделя голямо внимание на тази тема. Русия от своя страна изрази съжаление за отказа на Иран.
Говорител на външното министерство съобщи, че в следващите няколко дни Русия планира консултации със страните постоянни членки на Съвета за сигурност и Германия, за да решат какво да се предприеме.

Американската преси цитира президента Буш, който казва, че за неподчинението на Техеран трябва да има последствия.

Американският посланик в ООН Джон Болтън твърди, че за да бъдат наложени санкции не е необходимо съгласието на Съвета за сигурност на ООН.

Международната агенция за атомна енергия обяви, че Иран не е допуснал инспектори до своите обекти, за да се уверят, че страната обогатява уран за мирни цели, а не разработва ядрено оръжие.

* * *

Съединените щати настояват за санкции спрямо Иран заради това, че отказа да спре работата си по ядрената програма. В същото време, когато Индия проведе ядрени изпитания Вашингтон не реагира толкова остро, коментира Си Ен Ен. Американската телевизия зададе въпроса защо Съединените щати действат по различен начин в сходни ситуации.

Хиляди индийци празнуваха когато Индия извърши успешни подземни ядрени опити през 1998 година.

Вашингтон реагира остро. Президентът Клинтън незабавно наложи санкции на Делхи. Те обаче постепенно бяха вдигнати.
Преди няколко месеца президентът Джордж Буш обяви, че Индия ще получи достъп до американски ядрени технологии за граждански цели и до ядрено гориво. Това предстои да бъде одобрено от Конгреса. Президентът на САЩ взе това решение заради процъфтяващата икономика и - отговорно отношение в ядрената област по думите на самия Буш. Много военни експерти в Америка предупреждават, че това е голяма грешка.

Ние награждаваме Индия за това, че прави нещо, което ние казваме, че Иран не трябва да прави. И какво трябва да си помисли Иран? Ще ви кажа. Те смятат, че ако се изправят решително и не отстъпят, то ще отстъпим ние.

Критиците на ядрените сделки между Индия и САЩ казват, че това ще позволи на Индия, която вече има 100 единици ядрено оръжие, да произведе още атомни бомби и ще ескалира ядрената надпревара с със съседен Пакистан. Според други - става дума за двойни стандарти.

Единственият начин да се намали риска от ядрена война и риска от ядрена опасност е да има последователна политика, която да се прилага спрямо всички държави вместо да се гледа на ядрените оръжия само като на опасни оръжия в ръцете на опасни режими.
Наскоро Техеран, който има много добри отношения с Делхи, се оплака, че САЩ игнорират набъбващия ядрен арсенал на Индия и е несправедливо твърд спрямо Иран.

Индийски експерти смятат, че това е некоректно сравнение.
Според тях, въпреки, че е провела толкова ядрени опити, Индия така и не е подписала Договора за неразпространение на ядреното оръжие. Той цели да ограничи разпространението на този вид оръжие.

Иран обаче е подписал договора и трябва да го изпълнява.
Те подписаха договора знаеки за последствията. Сега не могат да се оплакват от негативите. Трябвало е навреме да помислят за това. Индия помисли.

Пред следващите седмици се очаква сенатът на САЩ да гласува по договора за сътрудничество в ядрената област с Индия. Възможно е сенаторите да наложат ограничения.