От утре - първи септември най-влиятелната правозащитна организация на стария континент започва кампания в подкрепа на конвенцията с цел и други страни да се присъединят към нея и да я ратифицират.

Днес трафикът на хора спокойно може да бъде наречен бизнес. Това е един от най-доходоносните криминални източници на печалби след търговията с оръжие и наркотрафика. Днес около 2 милиона и 500 хиляди мъже, жени и деца са жертви на трафика на хора.

Конвенцията за борба с трафика на хора изисква държавите, които я приемат е да осигуряват защита на жертвите. Един от механизмите за това е предоставянето на разрешение за постоянно пребиваване в държавата, където се намира жертвата.

Италия има опит в борбата с трафика на хора. Страната издава разрешителни за постоянно пребиваване на жертви на трафик на хора, ако те приемат да се включат в програма за интегриране социална помощ. Една от неправителствените организации, които работят в тази насока се нарича "На пътя". Тя е създадена в началото на 90-те години в град на Адриатическото крайбрежие.

„На пътя" винаги е готова да помогне на жертви на трафика на хора, без значение откъде идват те. Много жени от Африка са заплашвани с черна магия за да бъдат спрени да не бягат. Сара казва, че техните похитители вземат проби от кръв и парчета от дрехите им, но тя ги насърчава да пренебрегват тези заплахи и да търсят помощ.

Мод де Бьор-Букикио: “Трафикът на хора е робство. И като организация, която защитава човешките права на всеки отделен индивид, ние не можем да приемем това робство да продължи под наша юрисдикция”.