
В Бейрут, първата спирка от обиколката, Кофи Анан ще обсъди разполагането на умиротворителните сили в Южен Ливан, както и подробности за тяхната роля. Според плановете в южен Ливан трябва да бъдат изпратени до 15 000 миротворци.
Кофи Анан: "Дойдох лично, за да обсъдя с ливанските власти мерките, от които се нуждаем, за да осъществим на практика резолюцията на ООН, както и да подчертая солидарността на международната общност. "
Анан разговаря с министър-председателя Фуад Синьора и с министри от неговия кабинет. Основната му цел е да накара властите в Ливан и Израел да спазват резолюция 17 01, която сложи край на 34 дневната война между Израел и базираното в Ливан шиитско движение Хизбула.
Другите теми, които Анан ще обсъди, са вдигането на израелската морска блокада, контрола по границата със Сирия, за да спре контрабандата на оръжие, както и размяната на затворници между Израел и Хизбула.
Жителите на Бейрут очакват с надежда резултатите от посещението на Анан.
Мохамед Мустафа, жител на Бейрут: "Надявам се, че всичко ще се разреши по мирен път и Анан ще обещае, че израелските части ще напуснат Ливан и освен това ще отворят летището и ще вдигнат морската блокада. Така си мисля, бих искал животът отново да стане нормален, не само в южните предградия, но в цял Ливан."
Гражданите на южната част на Бейрут пострадаха особено много по време на израелските удари. Смята се, че тя е под контрола на Хизбула.
* * *
Израел и Хизбула са постигнали споразумение за размяна на пленници, твърди египетският вестник Ахрам. Двете страни се договорили размяната да се извърши след три седмици като първо ще бъдат освободени двамата израелски войници, отвлечени на 12 юли.
Именно с тяхното отвличане започна необявената 34-дневна война между Израел и Хизбула. Вестникът описва подробно как точно ще стане размяната и какво гласи договореното между Израел и Хизбула. Според източници на вестника, преговорите са се водили с германско посредничество.